Wraz z Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu w Gdyni oraz Urzędem Miasta Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej poszukujemy materiałów, które mogły by wspomóc badania naukowe odnośnie strat osobowych Policji Państwowej w garnizonie gdyńskim podczas II wojny światowej.

Projekt badawczy Martyrologia gdyńskich policjantów w czasie II wojny światowej powstał z myślą o naukowym zbadaniu strat osobowych jakie poniosła Policja Państwowa wśród gdyńskich Policjantów. Dotychczas ten element gdyńskiej historii nie został zbadany.

Wstępne dane pozwalają stwierdzić, że straty osobowe policjantów w Gdyni mają swoją odrębną specyfikę, odmienną od losów policjantów w pozostałej części kraju. Na ogólną liczbę 280 funkcjonariuszy tego garnizonu, w czasie II Wojny Światowej zginęło 62, co stanowi 22% stanu osobowego. Polegli w obronie Gdyni we wrześniu 1939 r., zostali zamordowani w Piaśnicy oraz radzieckich i nazistowskich obozach.

Poszukujemy wszelkich materiałów, które mogły by wspomóc badania. Ich pobocznym efektem może być powstanie monografii o dziejach gdyńskiej policji.

Badania rozpoczęto od ustalenia imiennej listy gdyńskich policjantów. Dotychczas ustalono ponad 400 nazwisk, w niektórych przypadkach z dodatkowymi informacjami o osobach. Badania archiwalne uzupełniane są informacjami i pamiątkami pochodzącymi od rodzin przedwojennych gdyńskich policjantów.

Prosimy rodziny przedwojennych policjantów o kontakt w celu wspomożenia badań.

Dane kontaktowe:

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: +4858 66 21 200

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: +4858 66 21 600

      

REALIZATOR PROJEKTU:
Wyższa Szkoła Administracji i biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni - Katedra Bezpieczeństwa

 

WSPÓŁPRACA:
Urząd Miejski w Gdyni
Muzeum Drugiej Wojny Światowej.