Dla osób nieposiadających specjalistycznej wiedzy w tym zakresie, kupowanie właściwego kleju do tworzyw sztucznych jest zadaniem niezwykle trudnym. Producenci operują bowiem fachową terminologią, niezrozumiałą dla większości klientów. Co zatem powinniśmy zrobić, gdy chcemy kupić właściwy klej do PP? Nieoceniona okaże się w tym przypadku pomoc fachowca oraz zrozumienie podstawowych oznaczeń obecnych na opakowaniach.

Specjalistyczny klej do tworzyw sztucznych

Większość producentów posługuje się skrótowym oznaczeniem zastosowania dla swojego produktu. W związku z tym, na pierwszy rzut oka nie zawsze jesteśmy w stanie stwierdzić, do jakich materiałów przygotowano dany produkt.

Materiały dzielimy przede wszystkim na dwie podstawowe grupy: niepoliolefiny oraz poliolefiny. Do pierwszej grupy należą: polistyren (PS), poliwęglan komorowy (PC), polimetakrylan metylu (PMMA), ABS, polichlorek winylu (PCV), poliamid (PA) oraz poliuretan (PU). Z kolei najważniejsze poliolefiny to: polipropylen (PP), polietylen (PE) oraz politetrafluoroetylen (PTFE).

Każdy z powyższych materiałów wymaga zastosowania odpowiedniego kleju. Decyduje to o trwałości klejenia lub montażu, a także o estetyce wykonanej pracy. Pierwszym krokiem ku temu, by wybrać prawidłowy klej, jest sprawdzenie, jakim dokładnie materiałem sztucznym będziemy operować. Do jednego materiału można zwykle zastosować kilka rodzajów kleju.

W jakich sytuacjach można wybrać klej uniwersalny?

W popularnych sklepach budowlanych znajdziemy obszerny wybór klejów uniwersalnych. Każdy produkt posiada szczegółową specyfikację oraz listę materiałów, do których może być użyty. Jest to dużo prostsze rozwiązanie niż szukanie fachowego preparatu. Niestety, jest to również pewne pójście na łatwiznę. O ile w przypadku prostych napraw i montażu popularnych materiałów (np. ABS) klej uniwersalny sprawdzi się bardzo dobrze, o tyle w przypadku bardziej fachowych tworzyw może okazać się mało trwały. Dobry klej do polipropylenu nie może być zastąpiony uniwersalnym zamiennikiem, gdyż wady takiego rozwiązania ukażą się bardzo szybko.

Jakie czynniki powinniśmy uwzględnić?

Sam klej to jeszcze nie wszystko. Liczne tworzywa sztuczne wymagają specjalnego przygotowania przed klejeniem. Jest to niezbędne do uzyskania trwałych efektów. W przypadku niektórych preparatów musimy zadbać o należytą ochronę twarzy oraz okolicznych powierzchni. Np. kleje cyjanoakrylowy w procesie klejenia powodują dymienie. Z kolei specjalistyczny klej do laminatu może wymagać zastosowania specjalnego utwardzania z pomocą lampy UV. Bardzo istotnym czynnikiem jest również estetyka wynikająca z zastosowania danego kleju. Gdy kleimy bardziej reprezentacyjne tworzywa, zależy nam na braku śladów oraz idealnym wyglądzie po zakończonej pracy.

Jak wybrać dobry klej?

W związku z bardzo rozległym zagadnieniem, jakim jest klejenie tworzyw sztucznych, warto skorzystać z pomocy fachowców. Przed pójściem na zakupy do sklepu budowlanego, zawsze możemy poszerzyć swoją wiedzę w sieci. Możemy przeczytać liczne poradniki, a nawet książki. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, to prawidłowe klejenie ABS było tematem niejednej pracy dyplomowej na kierunkach związanych z budownictwem. Wybór konkretnej marki kleju możemy natomiast skonfrontować z opiniami innych użytkowników, które znajdziemy w sieci.

Jak wybrać odpowiedni klej do plastiku?