Działkowcy i władze Gdyni rozmawiają o trasie Jana Nowaka-Jeziorańskiego - jakie będą skutki dla ROD „Zielony”

2 min czytania
Działkowcy i władze Gdyni rozmawiają o trasie Jana Nowaka-Jeziorańskiego - jakie będą skutki dla ROD „Zielony”

W piątek 12 września w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się spotkanie władz z użytkownikami ROD „Zielony”, podczas którego poruszono przebieg planowanej trasy Jana Nowaka-Jeziorańskiego i możliwe skutki dla ogródków działkowych. Czy da się znaleźć rozwiązanie trzymające inwestycję i działki przy sobie?

  • Gdynia wyjaśnia techniczne i planistyczne uwarunkowania
  • Działkowcy proponują alternatywy - miasto tłumaczy ograniczenia
  • Co dalej i gdzie sprawdzić informacje

Gdynia wyjaśnia techniczne i planistyczne uwarunkowania

W spotkaniu 12 września wzięli udział przedstawiciele miasta i działkowcy z Chwarzna-Wiczlina. Po stronie samorządu byli m.in. prezydent Aleksandra Kosiorek, wiceprezydent Maciej Zielonka, dyrektor zarządzający ds. inwestycji Tomasz Gałązka, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni Iwona Markešić, kierownik I Zespołu Urbanistycznego Arkadiusz Zieniuk oraz naczelnik Wydziału Inwestycji Paweł Filar. Dołączyło też kilku radnych: Jakub Ubych, Małgorzata Wójcik, Anna Szpajer, Dominik Aziewicz i Marcus da Silva.
Przedstawiciele Biura Planowania Przestrzennego omówili uwarunkowania dla planowanej drogi zbiorczej, która ma wejść w podstawowy układ komunikacyjny Gdyni Zachód. Wskazali, że rezerwy terenowe i przebieg trasy wynikają z obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz z analiz technicznych, infrastrukturalnych, przyrodniczych i społecznych.

Działkowcy proponują alternatywy - miasto tłumaczy ograniczenia

Użytkownicy ROD „Zielony” i ich prezes Leszek Kucharek wyrazili niepokój, bo strefa pod drogę przebiega przez ogród. Podczas spotkania przypomniano przedstawiony w 2022 roku alternatywny przebieg trasy omijający ROD „Zielony”, ale zdaniem przedstawicieli Biura Planowania Przestrzennego był on niewłaściwy, gdyż nie uwzględniał wielu istotnych czynników przy projektowaniu takiej inwestycji. Omówiono też kwestie ewentualnej lokalizacji zamiennej ogrodów, gdyby w przyszłości konieczne okazało się przeniesienie części działek.
Uczestnicy wymienili uwagi, zaproponowali nowe rozwiązania i umówili się na kolejne rozmowy, co pokazuje, że temat pozostaje otwarty i wymaga dalszej pracy stron.

Co dalej i gdzie sprawdzić informacje

Projekt planu ogólnego, w ramach którego toczą się konsultacje społeczne, jest źródłem formalnych ustaleń dotyczących trasy. Mieszkańcy zainteresowani sprawą mogą śledzić informacje przekazywane przez Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni oraz dalsze komunikaty urzędu miejskiego. Kolejne spotkania mają dać szansę na doprecyzowanie rozwiązań technicznych i rozważenie możliwych kompensat dla działkowców.

na podstawie: Urząd Miasta Gdynia.

Autor: krystian