Aby stworzyć dobrą stronę internetową, należy posiadać odpowiednie umiejętności, wiedzą oraz instynkt. Wszystko to poparte znajomością obecnych trendów, wraz ze skrupulatnym wykorzystaniem wytycznych pozwoli zaprojektować portal, który spełni oczekiwania zleceniodawcy, da nam satysfakcję, a użytkownicy będą swobodnie się po nim poruszać pozyskując informacje. Elementów, które składają się na cały proces jest wiele, chociaż czasami najciężej jest zacząć. Jak zatem to zrobić?

Od czego zacząć?

Być może warto się zastanowić, czy tworzenie serwisów internetowych jest w ogóle koniecznie, kiedy marka dopiero powstaje. Bardzo często rodzi się wtedy pokusa, aby najpierw zadbać o obecność brandu w internecie, zanim jeszcze gotowe będzie wszystko inne.

Jest to zrozumiałe, ponieważ chcemy wprowadzić markę na rynek, rozpocząć sprzedaż oraz życie swojego brandu, a wielu przypadkach – umożliwia to właśnie strona internetowa. Niestety, zdarza się często, że tak wcześnie stworzona witryna musi być szybko modyfikowana, gdyż chwilę po jej uruchomieniu, możemy zdać sobie sprawę z ogromu aspektów, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę. Dodatkowo, wiele elementów może nie spełniać naszych oczekiwań.

Zacznijmy od strategii

Kiedy powstaje nowa marka, należy bardzo starannie przemyśleć sposób, w jaki będzie ona się komunikować. Należy ustalić wszelkie wartości, które ma z założenia reprezentować, jak i skojarzenia, które ma wzbudzać.

Portale internetowe, to nie są jedyne nośniki odpowiadające za wizerunek firmy. Nie różnią się one zbytnio chociażby od wizytówek, ulotek czy też folderów. Najważniejsze, aby wyrażały one styl marki, jej charakter i wszelkie inne materiały.

Najlepiej określić najpierw, jakie chcemy wywołać wrażenia i pod tym kątem, dostosowywać kolejne działania. Chcąc, aby firma kojarzyła się np. z bogatą historią i przywiązaniem do tradycji, należy wykorzystać adekwatne narzędzia i elementy. Jeżeli nie zostało to dobrze przemyślane, warto zrobić krok w tył i zająć się tym. Pierwszym krokiem, powinna być strategia budowania marki, a później dopiero budowanie internetowej wizytówki.

Określmy profil odbiorców

Kiedy pomysł mamy gotowy i projektujemy serwis internetowy od podstaw, albo odświeżamy już istniejący, postarajmy się zdefiniować, kim będą użytkownicy portalu. Każdy chciałby, aby w tej kwestii było jak najmniej ograniczeń, by stronę odwiedzało sporo osób. Pamiętajmy jednak o jednym – fakt, że na stronę zajrzeć może każdy, nie musi oznaczać, że powinna ona każdemu przypaść do gustu. Próbując zadowolić wszystkich, istnieje niestety spore ryzyko, że w pewnym stopniu pokrzywdzimy tych, na których zależy nam najbardziej, a sam portal nie będzie spełniał ich wymagań i potrzeb. Jeżeli dobrze znamy grupę docelową i to czego ona oczekuje, z pewnością będziemy przygotowani na rozwiązanie wszelkich ich problemów.

Definiowanie grupy – jak tego dokonać?

Dobrym sposobem, będzie podzielenie odbiorców na swojego rodzaju segmenty – jednorodne i konkretne grupy. Warto próbować je zawężać. Zamiast określać grupę np. kobiety – zdecydowanie lepiej zrobić z tego trzy segmenty – np. gospodynie domowe, młode matki i studentki.

Programowanie jest na tyle elastyczne, że jedna strona może spełniać wymagania wielu grup i nic złego w tym nie ma, natomiast lepiej nie podejść do tego „zbyt szeroko. Musimy się starać, aby wszystkich potencjalnych gości dobrze konkretyzować, opisać i dowiedzieć się, jakie mają potrzeby.

Tworzenie serwisów internetowych – od czego należy zacząć?