Końcówka lutego w Bibliotece Gdynia obfitowała w moc spotkań autorskich, podróżniczych i warsztatowych.

W Bibliotece Witomino Leśniczówka można było spotkać się z Małgorzatą Sokołowską i porozmawiać o kobietach, które żyły w przedwojennej Gdyni. Małgorzata Sokołowska jest pisarką, która Gdynię i jej mieszkańców zna bardzo dobrze, więc było o czym rozmawiać. Innego znawcę Gdyni można było spotkać w Bibliotece Śródmieście. Mowa tutaj o Arkadiuszu Brzęczku, dla którego Gdynia jest całym życiem. Przedstawił on nam trochę historii Gdyni, a mianowicie historię lekarzy gdyńskich, ich losy oraz miejsca gdzie przyjmowali. Od czasów przedwojennych prześledziliśmy dzieje ludzi związanych z medycyną, a także często sensacyjne zdarzenia z ich życia, specyficzne dla miasta portowego, czasem związane ze wstydliwymi chorobami. Było to pierwsze spotkanie z cyklu, który w Bibliotece Śródmieście Arkadiusz Brzęczek będzie prowadził.

Gościem Biblioteki Śródmieście był również Jakub Żulczyk, autor bestsellerowej książki „Ślepnąc od świateł”, na podstawie której powstał serial HBO. Z autorem rozmawialiśmy o pracy pisarza i scenarzysty. Dowiedzieliśmy się skąd w serialu wzięła się postać Pioruna, której nie było w książce i innych różnicach między książką a serialem. Spotkanie zdominował temat książki i serialu, ale nie zabrakło też opowieści o innych książkach autora i jego pracy.

Biblioteka z Pasją zaprosiła nas natomiast na spotkanie ze Zwierzem popkulturalnym, czyli Kasią Czajką-Kominiarczuk, autorką bloga poświęconego szeroko rozumianym zjawiskom związanym z kulturą popularną. Na warsztatach poruszyliśmy temat, aktualnie bardzo na czasie, rozmawialiśmy bowiem o tym jak być przyzwoitym w Internecie. Odpowiedzieliśmy sobie na pytania: Czy można na blogu polecać produkty, których się nie używa? Czy wrzucenie grafiki na swoją stronę bez podpisu jest w porządku? Czy można na Instagramie wrzucić zdjęcie znajomej bez pytania? Dzięki warsztatom dowiedzieliśmy się jak zarówno prywatnie, jak i zawodowo zachowywać się w sieci nie tylko ostrożnie, ale też porządnie.

Kolejne warsztaty, ale już bardziej manuale odbyły się w Bibliotece Obłuże, gdzie miłośnicy kotów podczas zajęć DIY – czyli zrób to sam (z ang. Do it yourself) przygotowywali z kartonów kreatywne legowiska dla swoich pupili. W trosce o kocie dobre samopoczucie, powstały kartonowe pałace godne prawdziwych władców. Wszyscy uczestnicy wykazali się niesamowitą pomysłowością: eleganckie zasłony w oknach, kolorowe dachy, piękne ozdobne wejścia, pojawiły się nawet dodatkowe zabawki dla kociego towarzysza.

Nie zabrakło również rozmów o podróżach. Dzięki Bibliotece Chylonia Centrum mogliśmy się przenieść do Papui Zachodniej, a w Bibliotece z Pasją przenieśliśmy się do Kazachstanu. Na dalekie stepy Kazachstanu zabrała nas Olga Dębicka, dziennikarka, reportażystka, pisarka, od 15 lat stały współpracownik National Geographic Polska.


„Gdybym miała zachęcić do podróży do Kazachstanu, wymieniłabym pięć słów: step, ludzie, bania, jedwabny szlak, konie” – opowiadała Dębicka.

Natomiast w podróż po przepięknej krainie, jaką jest Papua Zachodnia zabrali nas Alicja Kubiak i Jan Kurzela. Zaproszeni goście opowiedzieli uczestnikom o dalekiej, dzikiej, fantastycznej Papui, oraz jej mieszkańcach.