Kiedyś stare rzeczy zazwyczaj lądowały na śmietniku albo trafiały do piwnicy, gdzie zalegały obok innych niepotrzebnych rupieci. Dzisiaj przedmioty, które najlepsze lata mają za sobą, wracają do łask. O ich drugie życie walczy coraz większe grono pasjonatów. Kolekcjonerzy i pasjonaci poszukują wyjątkowych przedmiotów. Na sprzedaż wystawiane są antyki i różnego rodzaju starocie, m.in.: stylowe meble, lampy, porcelana, ceramika, zabytkowa biżuteria, płyty winylowe, zegary, obrazy i rzeźby. Oprócz antyków i staroci kolekcjonować można również monety, znaczki, pocztówki i militaria oraz wiele innych ciekawych przedmiotów z dawnych lat jak np. platery. Platery to pokryte warstwą metalu szlachetnego np. srebrem metalowe przedmioty takie jak sztućce, patery, sosjerki, szkatułki itp. Przedmioty te wyglądają jak srebrne jednak są one wykonane z miedzi lub innych metali kolorowych, na które nałożona jest bardzo cienka warstwa srebra. Kolejne powłoki wykonywane są metodą walcowania na gorąco, czyli tzw. platerowanie. Pierwsze platery były pokrywane grubą warstwą srebra. Kiedy warstwa ulegała przetarciu, spod spodu było widać mosiężną warstwę w kolorze żółtym. Dlatego z biegiem czasu zaczęto platerować naczynia z białych metali, czyli miedzi, cynku i niklu.

Dobry plater pokryty był grubą warstwą kruszcu i miał wagę zbliżoną do naczynia w całości wykonanego ze srebra. W przypadku zakupu starych platerów ich waga jednak nie ma znaczenia. Zwracać uwagę należy przede wszystkim na stan zachowania przedmiotu. Warstwa srebra na platerach z biegiem czasu przeciera się, ukazując metal bazowy, najczęściej mosiądz lub inny stop miedzi. Jeśli chodzi o przedmioty dekoracyjne przetarcia nie musimy traktować jako znaczących wad. Natomiast jeśli chodzi o przedmioty takie jak sztućce czy sosjerki, których zamierzamy używać, to w trosce przede wszystkim o zdrowie przetarte przedmioty należy poddać renowacji. W przypadku platerów i innych przedmiotów srebrzonych dobrej jakości tego rodzaju naprawy są na ogół opłacalne, bo kosztują relatywnie niewiele, a podnoszą i walory dekoracyjne i wartość przedmiotu na rynku.

Najlepiej antyczne platery tak naprawdę warto kupować tylko w dobrym stanie. Jeśli walory artystyczne lub historyczne danego przedmiotu jednak skłaniają nas do zakupu przedmiotu w złym stanie, należy zwrócić uwagę na charakter i rozmiary uszkodzeń. Różnego rodzaju wykrzywienia, odkształcenia, czy wgniecenia, jeśli nie wiążą się z przerwaniem struktury metalu są stosunkowo niedrogie w naprawie. Uzupełnienia natomiast brakujących elementów wiążą się z większymi wydatkami.

Produkowane kiedyś platery sygnowane były wybijanymi oznaczeniami towarowymi poszczególnych firm i fabryk. Znaki te wpisywane były w kwadrat lub okrąg. Obok znaków towarowych pojawiają się również oznaczenia numeryczne, które oznaczały ilość srebra użytego do wykonania plateru.  Standardem w procesie srebrzenia było wykorzystanie 90 gramów srebra na 24 decymetrach kwadratowych powierzchni wyrobu, stąd najpopularniejsza „90”. Bywało, że powłoki były grubsze i wykorzystywano większą ilość srebra, np. 100 czy 150 gramów oraz stosunkowo cienkie i dość szybko ścieralne 60, 40 czy nawet 20 gramów.

Zakup antycznych przedmiotów ze srebra to prawdziwa inwestycja. Przedmioty srebrne i platerowane są niezwykle piękne, a jeśli marzymy o tym, by stać się właścicielem takiego cuda, odwiedzić można okoliczne targi staroci. Prawdziwych perełek możemy też szukać w Internecie - skup platerów http://www.aukcjeostoya.pl/skup-antykow/, gdzie na pewno znajdziemy to, o czym marzymy i czego nikt inny nie posiada.

Skup platerów srebrnych