Życie w mieście, praca w siedzącym trybie, szybkie i niezdrowe odżywianie, niska aktywność ruchowa oraz szybkie tempo życia, tak współcześnie wygląda egzystencja większości z nas.
Ogromny postęp nauki oraz techniki przyniósł ze sobą rozwój cywilizacyjny. Warunki życia ludzi uległy poprawie, ale w ślad za tym pojawiło się wiele wcześniej nieznanych zagrożeń takich jak choroby cywilizacyjne.
Jedną z tych chorób jest nawaga i otyłość szerząca się na całym świecie, głównie w populacjach, gdzie nie ma problemów z brakiem żywności i dominuje styl życia pozbawiony aktywności ruchowej. Występowanie nadmiernej masy ciała, czyli nadwagi oraz bardziej niebezpiecznej dla zdrowia choroby otyłości, gwałtownie narasta nie tylko na świecie ale i w Polsce. Cechą tej choroby jest patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające optymalne ilości zdrowotne, czyli jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, wynikające z nadmiernego przekarmiania. Osoba z nadwagą przyjmuje pokarm o zbyt dużej wartości energetycznej pożywienia w stosunku do zapotrzebowania organizmu.
Przyczyn nadwagi i otyłości jest wiele, zarówno mogą one mieć charakter genetyczny i pozagenetyczny. Za najczęstsze przyczyny uważane są jednak nieprawidłowy sposób odżywiania oraz niewłaściwy styl życia. Nieprawidłowy sposób odżywiania to m.in. nadmierne spożycie produktów i potraw będących bogatym źródłem cukru, soli, tłuszczu przy niedostatecznej jednocześnie konsumpcji produktów o dużej wartości odżywczej, czyli warzyw i owoców, naturalnych produktów mlecznych, czy pełnoziarnistych produktów zbożowych. To także niewłaściwe nawyki żywieniowe, np. pomijanie posiłków, czy częste sięganie po nieprzemyślane przekąski lub słodkie napoje. W aspekcie stylu życia zwraca się uwagę na niedostateczną ilość codziennej aktywności ruchowej, częste spędzanie czasu wolnego przed ekranem telewizora, komputera czy nieodpowiednią ilość snu.
Dlatego o prawidłową masę ciała należy dbać całe życie, poprzez odpowiednie nawyki żywieniowe oraz stosowanie wysiłku fizycznego.
Zapobieganie rozwojowi nadwagi i otyłości obejmują m.in.:
- regularne ćwiczenia – dobrymi sposobami aktywności są szybkie chodzenie lub jogging, jazda na rowerze, pływanie. Ćwicz regularnie 3-4 razy w tygodniu przynajmniej po ok. 45 minut.
- zdrowe odżywianie – dbaj, aby w diecie nie zabrakło warzyw, owoców, produktów mlecznych i pełnoziarnistych, unikaj regularnego spożywania produktów bogatych w cukry proste i tłuszcze nasycone. Ważne, by dieta była niskokaloryczna, ale równocześnie smaczna i zróżnicowana, tak aby bez wielkich wyrzeczeń dało się ją utrzymać. Ogranicz spożycie alkoholu i słodyczy. Pamiętaj o regularnym odżywianiu się: 5-6 małych posiłków w regularnych odstępach, ostatni posiłek jedz na 3-4 godziny przed snem. Wiele osób nie kontroluje swojego żywienia w ciągu dnia. Często nie pamiętają niektórych posiłków i przekąsek. Taki brak kontroli wpływana zbyt częste posiłki, spożywanie nieprawidłowych przekąsek, napojów i słodzonych soków.
- monitorowanie wagi – regularnie monitoruj wagę, pomoże to wychwycić niewielkie wzrosty masy ciała, zanim przeistoczą się w poważne problemy,
- wytrwałość – bądź wytrwały w postanowieniach ipamiętaj o ćwiczeniach i zdrowym odżywianiu.
Odchudzanie nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem w życiu. Zdecydowanie łatwiej jest przytyć niż pozbyć się nadwagi, jednak w niektórych przypadkach nawet odpowiednia dieta i aktywność fizyczna nie okazują się skuteczne. Jak schudnąć, kiedy wszystkie stosowane diety okazały się zawodne? Skorzystaj z porad dobrego dietetyka http://www.kolczynska.dietetyk-vita.pl/ - dietetyk Warszawa Ursynów. Poradzi jaką dietę powinniśmy stosować i ułoży ją dla każdego indywidualnie.