Na początku lata, gorąca informacja z minusową temperaturą w tle. Ruszył przetarg na wybór wykonawcy dotyczący budowy krytego lodowiska miejskiego, które ma powstać na Grabówku. Obiekt ma przez lata służyć mieszkańcom Gdyni. Korzystać będą z niego nie tylko młodzi adepci hokeja na lodzie czy łyżwiarstwa figurowego, ale także fani rekreacyjnej jazdy „na ostrzu”.

Pomysł budowy zrodził się podczas pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego, kiedy to zgłoszony przez mieszkańców projekt zgromadził dużą liczbę głosów w wielu dzielnicach. Wobec tego, władze miasta postanowiły, że  zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, w Gdyni powstanie nowoczesny obiekt z prawdziwego zdarzenia.

Rozbudowa infrastruktury sportowej to długotrwały proces, w którym trzeba zwrócić uwagę na najmniejsze szczegóły. Budowa lodowiska to jedna z najważniejszych inwestycji w mieście, na której realizacje mieszkańcy czekają z niecierpliwością – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. I dodaje: – Głęboko wierzę, że będzie to miejsce pełne pozytywnych wibracji, chętnie odwiedzane przez całe rodziny. 

W czwartek, 21 czerwca, ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy tej ważnej inwestycji. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 30 lipca. Procedura wyboru najlepszej z nich może potrwać około dwóch miesięcy. Oznacza to, że początek prac budowlanych mógłby rozpocząć się już jesienią tego roku.

Obecnie gdynianie mogą korzystać ze ślizgawki znajdującej się przy ulicy Bema, która dostępna jest od listopada do końca marca. Nowy obiekt został zaprojektowany zgodnie z założeniami Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie oraz Polskiego Związku Hokeja na Lodzie dotyczącymi małych i średnich całorocznych lodowisk.

Na tafli zameldują się adepci hokeja na lodzie, łyżwiarstwa figurowego oraz innych pokrewnych dyscyplin. To jednak nie wszystko, ponieważ będzie to obiekt stawiający na funkcjonalność, a także promujący sport i szeroko rozumianą rekreację. „Ślizgawka” z pewnością zadowoli miłośników jazdy „na ostrzu” przy akompaniamencie muzyki – tłumaczy Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, a od niedawna także Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdyni ds. realizacji projektów strategicznych.

Nie ma wątpliwości, że będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju. Budynek o trzech kondygnacjach użytkowych będzie posiadał pełnowymiarową taflę o wymiarach 30×60 metrów, a także m. in.: szatnie hokejowe, wypożyczalnię łyżew wraz z ostrzalnią i suszarnią, trybuny mogące pomieścić 300 widzów, kawiarnię czy garaż z miejscami parkingowymi.

Co ważne, obiekt został zaprojektowany zgodnie ze standardami dostępności dla miasta Gdynia i w całości będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Główne wejście do budynku znajdować się będzie na poziomie chodnika, a na każdą z kondygnacji można będzie dostać się windą. Na widowni przewidziano miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, natomiast w holu wejściowym zastosowano elementy ścieżek dotykowych, ułatwiające osobom niedowidzącym dojście do kas, informacji czy punktu gastronomicznego.

Przypomnijmy, że lodowisko powstanie przy ulicy Morskiej 75 – w bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Szkół Usługowych, niedaleko przystanku SKM Gdynia Stocznia, a jego budowę dofinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wsparcie finansowe w ramach programu rozwoju ponadlokalnej infrastruktury sportowej wyniesie 3,5 mln zł. Administratorem obiektu będzie Gdyńskie Centrum Sportu.


Dodaj komentarz

Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Kod antyspamowy
Odśwież