Wielkimi krokami zbliżają się ciepłe dni, które znów zachęcą turystów do odwiedzania Trójmiasta. Miłośnicy odpoczynku nad morzem i amatorzy architektury kierują się zazwyczaj do Gdańska i Sopotu, pomijając Gdynię. Zupełnie niesłusznie. Miasto ma bowiem wiele ciekawego do zaoferowania nawet najbardziej wybrednym turystom.

Wizyta w Gdyni może być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które kochają przyrodę, ale jednocześnie zależy im na odwiedzaniu miejsc z wielką historią w tle. Ponadto miasto oferuje wiele miłośnikom industrializmu i żeglugi morskiej. Znajdzie się tu również sporo miejsca dla wielbicieli mody. Świadczy o tym jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc, jakim jest Klif - ekskluzywne centrum handlowe. Trójmiasto, a szczególnie Gdynia, poleca się zatem na zbliżający się weekend majowy i rychłe wakacje.

 

Stoczniowe spacery – oddech historii

Spacer po Nabrzeżu Pomorskim to doskonała okazja do spotkania z wielką historią. Wokół atrakcyjnego deptaka znajdują się bowiem zarówno zabytki żeglugi morskiej (m.in. słynny Dar Pomorza i ORP Błyskawica), jak i z przemysłem ciężkim. Stocznia Gdynia to bowiem jedno z pierwszych miejsc na świecie, które zapoczątkowało budowę udoskonalonych tankowców o podwójnym poszyciu kadłuba. To również miejsce istotne dla polskiej historii. Wydarzenia Grudnia 1970, które rozgrywały się w sercu stoczni zostały upamiętnione w znanej piosence Ballada o Janku Wiśniewskim. To miejsce z pewnością zasługuje na szczególną uwagę.

Murale - ślady współczesności

Wracając ze spaceru Nabrzeżem Pomorskim, warto skręcić w prawo, m.in. w ulicę Jerzego Waszyngtona czy Stefana Żeromskiego, by zobaczyć wiele ciekawych murali. Współczesne malunki na gdyńskich ścianach spełnią oczekiwania nawet wybrednych amatorów sztuki ulicznej. Trzeba dodać, że Gdynia może poszczycić się pokaźną liczbą murali, a znaczna część z nich została włączona do galerii Google Street Art. Warto więc wybrać się na długi spacer gdyńskimi zakamarkami, by moc podziwiać współczesne oblicze sztuki.

Orłowskie wille, molo i klif – przyroda i architektura

Niewątpliwą atrakcją Gdyni jest dzielnica Orłowo, w której przyroda spotyka się z niezwykłą architekturą. Świetnym pomysłem jest zatem długi spacer pomiędzy ciekawymi budynkami i wizyta na molo. Trzeba dodać, że widok z tego miejsca jest zachwycający (głównie za sprawą usytuowanego nieopodal klifu), a popularność Sopotu sprawia, że można tu odpoczywać bez tłumów. Zaletą orłowskiego molo jest również bliskie sąsiedztwo czystej plaży oraz deptaka, który pozwala na przyjemną przechadzkę wzdłuż morza. Ponadto na uwagę zasługują Domek Żeromskiego, scena letnia Teatru Miejskiego w Gdyni, Dom kuracyjny czy willa Weneda.

Centrum handlowe – Trójmiasto i moda

Nie od dziś wiadomo, że mieszkańcy Trójmiasta są za pan brat z modą, a świadczyć o tym mogą liczne centra handlowe, w których aż roi się od oryginalnych oraz ekskluzywnych marek. Zainteresowanie najnowszymi trendami widać zarówno wśród mieszkańców Wybrzeża, jak i wśród gości Gdyni czy Gdańska. Przyjeżdżający tu turyści (zarówno z Polski, jak i z zagranicy) często kierują swe kroki właśnie do galerii handlowych. Jedną z najpopularniejszych jest Klif, który powstał w 1996 jako jeden z pierwszych takich obiektów w kraju. Ekskluzywne centrum handlowe cieszy się popularnością ze względu na obecność światowych marek i komfort robienia zakupów w kameralnej atmosferze. Przede wszystkim jednak Gdyński Klif postrzegany jest jako wyznacznik dobrego stylu oraz źródło inspiracji i informacji o nowościach w świecie mody, jak zapewniają jego właściciele i pracownicy. Przy okazji wizyty w Gdyni warto odwiedzić więc ekskluzywne centrum handlowe (http://gdynia.klif.pl/).

Pączki z chałwą tylko w Gdyni

Słodkim akcentem w czasie wycieczki do Gdyni jest z pewnością wizyta w słynnej cukierni Pączuś. Kilkanaście lat tradycji sprawia, że pracownicy tego miejsca są prawdziwymi znawcami tematu. Choć znajdzie się tu wiele propozycji dla tradycjonalistów, na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim niepowtarzalne pączki z chałwą. Można je kupić w pobliżu skrzyżowania ulic Świętojańskiej i 10. lutego.

Warto pamiętać o promocji Gdyni wśród turystów, ponieważ to miasto z wielkim potencjałem i ciekawą historią. Zapraszając znajomych do Trójmiasta, zachęćmy ich także do wizyty w stoczni czy Orłowie. Miłośnicy podróżowania i odwiedzania mało uczęszczanych szlaków z pewnością znajdą coś dla siebie. Nie zapominajmy też o tym, że Gdynia ma również wiele do zaoferowania osobom ceniącym modę i niepowtarzalne smaki. Bez wątpienia warto odwiedzić to miasto jeszcze w tym roku.