Gdynia świętuje w dzielnicach. Jubileusz wychodzi poza centrum

FOT. Urząd Miasta
Stulecie Gdyni nie zatrzyma się na reprezentacyjnych placach i dużych scenach. W najbliższych miesiącach świętowanie rozleje się na dzielnice, gdzie obok koncertów pojawią się festyny, sport, film i taniec. Na liście są znane nazwiska, ale też wydarzenia budowane przez sąsiadów, rady dzielnic i miejskie instytucje. To jubileusz, który ma być blisko ludzi, a nie tylko w gablotach z pamiątkami.
- Dzielnice dostały własny scenariusz na rok jubileuszowy
- Od pikników i szant po retro potańcówkę kalendarz gęstnieje z każdym miesiącem
- Teatr Muzyczny wyjeżdża do dzielnic z repertuarem o morskim rodowodzie
Dzielnice dostały własny scenariusz na rok jubileuszowy
Miasto przeznaczyło na urodzinowe wydarzenia dodatkowe 500 tys. zł, a pieniądze trafiły do rad dzielnic. Część z nich postawiła na mniejsze spotkania, inne połączyły siły i złożyły budżety w jedną, mocniejszą całość. Dzięki temu obok sąsiedzkich pikników i rekreacyjnych zabaw pojawiły się też koncerty z gwiazdami, które zwykle wypełniają większe sceny.
Mariusz Bzdęga, dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców, podkreśla, że program tworzono szeroko, tak by znalazło się w nim coś dla różnych grup wiekowych i różnych gustów.
„Wspólnie z radami dzielnic przygotowaliśmy zarówno wydarzenia o charakterze kulturalnym, rekreacyjnym czy sportowym” – mówi.
W praktyce oznacza to kalendarz rozciągnięty od maja do listopada. Jedne wydarzenia mają charakter rodzinny, inne bardziej koncertowy albo historyczny, ale wspólny mianownik jest jeden – większość z nich jest bezpłatna i odbywa się w przestrzeni dzielnic, gdzie jubileusz brzmi najbliżej codzienności.
Od pikników i szant po retro potańcówkę kalendarz gęstnieje z każdym miesiącem
Pierwsze wydarzenia ruszają już w maju i od razu pokazują, że program nie będzie jednolity. Raz dominuje muzyka, innym razem sport, służby mundurowe albo lokalna historia. W wielu punktach miasta święto przybiera różne formy, ale trudno przeoczyć skalę przedsięwzięcia.
Wśród najważniejszych punktów programu znalazły się między innymi:
24 maja – Chwarzno-Wiczlino
jubileuszowy piknik dzielnicowy z OSP i wymianą sąsiedzką, połączony z koncertem Tomasza Podsiadły „Pod Kapeluszem”.30 maja – Witomino
„Witomiński Piknik Mundurowy” w godzinach 11:00–17:00. Będą pokazy ratownicze, prezentacje sprzętu, warsztaty dla dzieci, a także strefa profilaktyki przygotowana wspólnie z Gdyńskim Centrum Zdrowia.31 maja – Mały i Wielki Kack, Dąbrowa i Karwiny
całodzienny festyn z koncertem. Muzycznym finałem będzie występ Golden Life.14 czerwca – Chylonia, Cisowa, Leszczynki i Pustki Cisowskie-Demptowo
impreza sportowo-rekreacyjna „Dzielnica nasza 100lica” z gwiazdą wieczoru Sarsą.21 czerwca – Obłuże, Babie Doły, Oksywie i Pogórze
wspólne świętowanie pod hasłem „#Gdynia100 – Kierunek Północ!”, z koncertem Eneja.11 lipca – Park Centralny
„MIA100 GDYNIA – Letnie Brzmienia”, czyli całodniowe spotkanie z muzyką gdyńskich DJ-ów, artystów i MC.22 sierpnia – Amfiteatr na Kamiennej Górze
koncert jubileuszowy z udziałem artystów z Trójmiasta i młodych wykonawców z Gdyni.22 sierpnia – Dąbrowa
koncert szantowy z zespołem Trzy Majtki, a po nim muzyka przy ognisku.30 sierpnia – Osada Rybacka na Oksywiu
„Kierunek Północ!” z kolejnym koncertem Eneja, scenami, food truckami i strefą lokalnych twórców.5 września – Orłowo
retro festyn „Opowieści z orłowskiej plaży”, łączący historię dawnego letniska, tradycję rybacką i potańcówkę w stylu lat 20. i 30. XX wieku.6 września – Karwiny i Witomino
sportowe festyny z turniejami, biegami i rodzinnymi konkurencjami.12 września – Redłowo
świętowanie z koncertami, animacjami i wydarzeniami przygotowanymi razem z mieszkańcami dzielnicy.19–20 września – Grabówek
przegląd filmowy „Stare Filmy – Młode Miasto” w Auli Uniwersytetu Morskiego, z pokazami dokumentów i fabuł, wystawą fotografii oraz konkursem.21 listopada – Działki Leśne
międzypokoleniowa potańcówka w klimacie retro, ze swingiem i bluesem.
W tej układance dobrze widać zamysł organizatorów: jubileusz nie ma być jednorazowym festynem, tylko serią spotkań rozłożonych na cały rok. Dzięki temu kolejne dzielnice dostają własne, rozpoznawalne akcenty, a świętowanie nie kończy się po jednym weekendzie.
Teatr Muzyczny wyjeżdża do dzielnic z repertuarem o morskim rodowodzie
Szczególną częścią programu będzie cykl sześciu plenerowych koncertów przygotowanych razem z Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej. Artyści pokażą repertuar związany z morskim charakterem Gdyni, a wśród utworów znajdą się także kompozycje z koncertu „Muzyczny swojemu miastu na 100-lecie”.
Koncerty mają odbywać się kolejno:
- 8 sierpnia – Cisowa, boisko „Skórki” przy Przystani Chylońska 237
- 9 sierpnia – Obłuże, scena przy Placu Zabaw „Zameczek”
- 15 sierpnia – Orłowo, Park Kolibki
- 16 sierpnia – Kamienna Góra, amfiteatr
- 22 sierpnia – Chwarzno-Wiczlino
- 23 sierpnia – Witomino
Organizatorzy zapowiadają, że obok muzyki pojawią się też inne atrakcje przygotowane z radami dzielnic. Będą to wydarzenia otwarte, a wstęp pozostanie bezpłatny.
„W sierpniu 2026 roku Teatr Muzyczny zawita do gdyńskich dzielnic” – zapowiada Mariusz Bzdęga. – „To kolejny unikalny prezent dla mieszkańców na 100-lecie naszego miasta”.
To właśnie ten fragment jubileuszu może najmocniej wybrzmieć w codziennym rytmie miasta. Nie w jednej sali koncertowej, lecz w plenerze, między blokami, parkami i osiedlowymi boiskami. W miejscach, gdzie święto łatwiej spotyka się z codziennością.
na podstawie: Urząd Miasta Gdynia.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

„Pod kapeluszem” w Gdyni - kabaret wraca z klasyką, która nadal trafia w punkt

Kontrola na Hutniczej skończyła się atakiem na policjantów i pościgiem

Prędkość, narkotyki i sądowy zakaz - kierowca wpadł w Gdyni

Pakiety medyczne dla freelancerów i B2B – czy prywatna opieka zdrowotna to konieczność?

Pchle Targi na Abrahama wracają i znów rozkręcą letnią Gdynię

Przedszkolaki z Gdyni spotkały w komendzie psa służbowego i radiowóz

Narkotyki w lodówce i szybki finał - 25-latek trafił do aresztu

Roztańczony Konsulat vol. 32 znów rozgrzeje Gdynię swingiem i bluesem

Gdynia zabrzmi jak opowieść o marzeniach - Razzle Dazzle szykuje muzyczną podróż

Radiowóz i policyjna czapka przyciągnęły dzieci na festyn w Gdyni

W Gdyni weekend rusza ze statkami, judo i teatrem na wysokich obrotach

W Gdyni wraca pamięć o wyborach, które otworzyły drogę do wolności

Morze Bałtyckie staje się poligonem. Gdynia gospodarzem jubileuszowych manewrów NATO

Zamknięcie ul. Wiczlińskiej. Miasto uruchamia zastępczą linię autobusową
Przydatne dane teleadresowe
- Komunalny Związek Gmin "Dolina Redy i Chylonki" - kontakt, odbiór odpadów, rejestracja firm
- Gdyńskie Centrum Usług Opiekuńczych - kontakt i siedziba
- Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni - kontakt, poradnie, terapia
- Graniczny Inspektorat Weterynarii w Gdyni - kontakt, godziny i zakres kontroli granicznej
- Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni - zajęcia, rekrutacja i kontakt
- Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni - kontakt, godziny, e-usługi
