Gdynia tworzy Biuro Architekta Miasta - Paulina Szewczyk poprowadzi architektoniczną wizję miasta

W sercu Gdyni zaczyna się etap porządkowania przestrzeni miejskiej. Podczas uroczystości 13 stycznia miasto ogłosiło powołanie Biura Architekta Miasta, a na jego czele stanęła dr inż. arch. Paulina Szewczyk. To sygnał, że decyzje o wyglądzie miasta mają być bardziej skoordynowane i konsultowane na wczesnym etapie. Nowy wydział ma łączyć planowanie z dialogiem z inwestorami i mieszkańcami.
- W Gdyni nowy rozdział w planowaniu przestrzeni - kto dostał mandat do działania
- Biuro Architekta Miasta ma integrować projekty, konsultacje i konkursy
W Gdyni nowy rozdział w planowaniu przestrzeni - kto dostał mandat do działania
Na stanowisko architektki miasta powołano dr inż. arch. Paulinę Szewczyk, dotychczasową zastępczynię dyrektora Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni. Podczas przekazania aktu powołania prezydent Aleksandra Kosiorek podkreśliła wagę zadania i zaapelowała o ambitne podejście do kształtowania przestrzeni miejskiej.
“Misja powierzona pani Paulinie jest ambitna i wymagająca, ale nie mam wątpliwości, że sprosta ona wyzwaniu” - mówi Aleksandra Kosiorek.
O architektce warto wiedzieć kilka faktów - to doktor nauk technicznych w dziedzinie architektury i urbanistyki, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (2002), autorka i współautorka wielu miejscowych planów zagospodarowania oraz adiunktka na tej uczelni. W dorobku ma m.in. obronioną rozprawę doktorską w 2010 roku i ukończone studia podyplomowe z zarządzania projektami w 2023 roku.
Biuro Architekta Miasta ma integrować projekty, konsultacje i konkursy
Nowo tworzone Biuro Architekta Miasta będzie opiniować koncepcje architektoniczne w reprezentacyjnych lokalizacjach, uczestniczyć w rozmowach z inwestorami oraz formułować rekomendacje dla projektów miejskich. Jak zapowiedziano, priorytetem mają być wczesne konsultacje i sięganie po konkursy architektoniczne tam, gdzie można wyłonić ciekawe rozwiązania.
“Biuro Architekta Miasta uzupełni strukturę Urzędu Miasta Gdyni” - zaznaczył Maciej Zielonka, wiceprezydent Gdyni.
Nowy wydział ma też prowadzić działania promocyjne i edukacyjne - konferencje, warsztaty i debaty, które mają uczynić rozmowę o architekturze bardziej otwartą. Jak mówi sama szefowa biura, istotne jest łączenie różnych spojrzeń: miasta, inwestorów i użytkowników.
“Biuro ma być miejscem, gdzie spotykają się różne perspektywy” - mówi Paulina Szewczyk.
Jej intencja to, by koncepcje były konsultowane na wczesnym etapie tak, aby wypracować spójne i funkcjonalne rozwiązania.
Radna Małgorzata Wójcik, która była jedną z inicjatorek powołania architekta miasta, wskazała na ryzyko nieuporządkowanej zabudowy przy intensyfikacji urbanizacji i potrzebę lokalnej polityki architektonicznej.
“Nie chcemy, aby ta urbanizacja przerodziła się w chaos i konkurs możliwości deweloperów” - podkreśliła Małgorzata Wójcik.
Dla Gdyni to moment, w którym decyzje o miejskiej estetyce i funkcji będą miały bardziej spójną ścieżkę opiniowania i dialogu z różnymi stronami - od konserwatora zabytków po inwestorów.
Zamiast suchych procedur - co to znaczy dla mieszkańców
Nowa struktura oznacza, że koncepcje dużych inwestycji powinny być wcześniej oceniane pod kątem skali, estetyki i wpływu na przestrzeń publiczną. Praktycznie rzecz biorąc, mieszkańcy mogą spodziewać się: większej liczby konsultacji, zaproszeń na debaty i warsztaty oraz konkursów na rozwiązania dla ważnych miejsc w mieście. To też szansa na realny wpływ - wnioskowane zmiany będą dyskutowane zanim zostanie wydane pozwolenie na budowę, co może ograniczyć niespójne projekty i poprawić jakość przestrzeni wspólnej.
Biuro zapowiada współpracę z wydziałami urzędu, konserwatorem zabytków i Biurem Planowania Przestrzennego - w praktyce oznacza to bardziej wielowymiarowe podejście do projektów, które kształtują codzienne życie w mieście.
na podstawie: Urząd Miasta.
Autor: krystian

