Uczniowie za kulisami urzędu w Gdyni - lekcja o samorządzie

VII klasa Zespołu Szkół Katolickich z Gdyni odwiedziła 29 września Urząd Miasta i Urząd Stanu Cywilnego — młodzież zadawała pytania o pracę radnych, prezydentki i ceremonie ślubne, a wizyta zamieniła się w praktyczną lekcję obywatelskości.
- Zajrzyj do Urzędu Miasta Gdyni i zobacz jak działa Rada Miasta
- Spotkaj radnych i prezydentkę — zobacz jak wygląda decydowanie o mieście
Zajrzyj do Urzędu Miasta Gdyni i zobacz jak działa Rada Miasta
W poniedziałek 29 września do magistratu przyszła VII klasa Zespołu Szkół Katolickich w Gdyni. Wycieczka rozpoczęła się od spotkania z Ireneuszem Trojanowiczem, wiceprzewodniczącym Rady Miasta, który przybliżył uczniom zasady pracy radnych i sposób wyboru do organu. Młodzież pytania o pensje samorządowców, procedury i wymagania wobec kandydatów traktowała poważnie — to były konkretne, dociekliwe rozmowy.
Uczniowie zwiedzili także salę obrad Rady Miasta oraz gabinet prezydentki, skąd mieli okazję podziwiać panoramę Gdyni z długiego balkonu. Przy okazji przypomnieli sobie historię miasta i autorów jego rozwoju.
Spotkaj radnych i prezydentkę — zobacz jak wygląda decydowanie o mieście
W spotkaniu z Aleksandrą Kosiorek, prezydent Gdyni, dzieci pytały m.in. czy trudno zarządzać miastem i czy pani prezydent działała kiedyś w samorządach szkolnych. Prezydentka odpowiedziała wprost:
“Tak, to bardzo trudna i odpowiedzialna praca” — Aleksandra Kosiorek
Dodała też o swoich szkolnych doświadczeniach:
“W waszym wieku działałam w samorządach szkolnych. Kiedyś nawet kandydowałam na przewodniczącą samorządu i nie zostałam wybrana, ale nie poddawałam się. Od zawsze interesowałam się polityką. Myślałam, że może zostanę politykiem. Nie przypuszczałam, że będę prezydentem miasta.” — Aleksandra Kosiorek
Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego wzbudziła równie duże emocje — uczniów zainteresowały zasady udzielania ślubów, szczególnie plenerowych, oraz obchody 50-lecia pożycia małżeńskiego. Jeden z uczniów mógł opowiedzieć, że jego dziadkowie niedawno obchodzili taką rocznicę, co dodało spotkaniu osobistego wymiaru.
Na zakończenie dzieci wręczyły prezydent własnoręcznie przygotowane upominki, robiąc pamiątkowe zdjęcia i obiecując, że może kiedyś wrócą — tym razem jako osoby decydujące o mieście. Wizyta odbyła się dzięki współpracy Urzędu Miasta Gdyni i Urzędu Stanu Cywilnego, które regularnie otwierają drzwi dla szkół i grup z zainteresowaniem sprawami samorządu.
na podstawie: Urząd Miasta.
![]()
Ostatnie Artykuły

Sierpień ’80 w Gdyni. Hołd dla strajkujących i odznaki dla bohaterów

31 domów i jedno wielkie święto. Focha pokazuje sąsiedzką Gdynię

Gdyński USC obsługuje transkrypcję małżeństw osób tej samej płci

65 metrów długości i otwarty pokład. Żaglowiec przypływa do Gdyni

Prawie 12 mln zł na gdyńską edukację. Remont kuchni zmieni siedzibę przedszkola

Dwaj mężczyźni ruszyli meleksiem z ośmioma pasażerami. Zostali zatrzymani

W Gdyni głos spotka tradycję podczas niezwykłych warsztatów

ENEJ na finał wielkiego festynu na północy Gdyni. Wstęp wolny

MyBestCeramide Shot+HA – nowy shot ceramidowo-hialuronowy od MyBestPharm

Nowy szlak pokaże modernistyczne serce Gdyni. To efekt wpisu na listę UNESCO

Z Gdyni do Londynu. Marcin Białek reprezentuje Polskę przy IMO

Na Srebrzysku pożegnano „Stokrotkę” z Gdyni, bohaterkę Powstania Warszawskiego

226 projektów powalczy o głosy gdynian w Budżecie Obywatelskim

Droga Czerwona może powstać 16 miesięcy szybciej. Jest decyzja rządu
Przydatne dane teleadresowe
- Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni - bilety, godziny kasy, zniżki i dojazd
- Urząd Stanu Cywilnego w Gdyni - kontakt, sprawy, referaty
- Komisariat Policji Gdynia Redłowo - kontakt, zgłaszanie przestępstw, dzielnicowi
- Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy w Gdyni - kontakt, oddziały, oferta
- Odwoławcza Izba Morska w Gdyni - kontakt, właściwość i zasady postępowania
- Placówka Straży Granicznej w Gdyni - kontakt, godziny przyjmu, zasięg terytorialny
