Ruszyły sierpniowe archispacery po modernistycznych ikonach ulicy Świętojańskiej w Gdyni

Gdynia ożywia swoje modernistyczne dziedzictwo dzięki sierpniowym spacerom architektonicznym. Miłośnicy architektury mają okazję odkrywać niezwykłe detale i historię miasta podczas cyklu „Wakacje z modernizmem”. Już 2 sierpnia ruszyła pierwsza z serii tras, które zaprowadzą uczestników w fascynującą podróż po gdyńskich ikonach modernizmu.
- Odkrywaj wyjątkowe modernistyczne oblicze Gdyni podczas sierpniowych spacerów
- Weź udział w kolejnych spacerach i poznaj różnorodne oblicza gdyńskiego modernizmu
Odkrywaj wyjątkowe modernistyczne oblicze Gdyni podczas sierpniowych spacerów
Tradycja letnich spacerów architektonicznych w Gdyni trwa nieprzerwanie, a tegoroczna edycja „Wakacji z modernizmem” przyciąga coraz więcej pasjonatów. W każdą sobotę sierpnia mieszkańcy i turyści mogą wybrać się na inną trasę, która odsłania kolejne tajemnice gdyńskiej architektury modernistycznej. Pierwszy spacer odbył się 2 sierpnia pod hasłem „Esencja modernizmu, cz.1: Ikony ul. Świętojańskiej”.
Za przewodnictwo odpowiadał Jarosław Kaczmarczyk – certyfikowany przewodnik Gdyńskiego Szlaku Modernizmu oraz honorowy prezes koła przewodników PTTK w Gdyni. Podczas wędrówki uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się bliżej kamienicom autorstwa Jana Radtkego i Józefa Skwiercza, poznając nie tylko ich architektoniczne walory, ale także ciekawostki związane z ich powstaniem i funkcją.
„Od kilkunastu lat spacery związane z gdyńską architekturą modernistyczną cieszą się niezmiennym powodzeniem. Zaczęliśmy edycję sierpniową. Każdy spacer jest inny. Dzisiaj startujemy pod hasłem ‚Esencja modernizmu: Ikony ul. Świętojańskiej’, czyli mamy wybór subiektywny, mój przewodnicki wybór konkretnych realizacji, które mają w sobie coś niezwykłego, ciekawego. W kolejne soboty sierpnia czeka nas jeszcze ul. 10 Lutego i ul. Starowiejska, czeka nas też styk portu i miasta, bo takie tematy są jeszcze zaplanowane. Główny cel tych spacerów to przybliżenie architektury modernistycznej, architektury tworzącego się miasta, nowoczesnej, z wieloma rozwiązaniami nieszablonowymi” – mówi Jarosław Kaczmarczyk.
Weź udział w kolejnych spacerach i poznaj różnorodne oblicza gdyńskiego modernizmu
Następne spotkania zaplanowano na 9, 16 oraz 23 sierpnia – zawsze o GODZINIE 10:00 ze startem sprzed InfoBoksu przy ul. Świętojańskiej 30. Udział jest całkowicie BEZPŁATNY i nie wymaga wcześniejszych zapisów.
9 sierpnia Robert Chrzanowski poprowadzi trasę wzdłuż ul. Żeromskiego, gdzie opowie o „Modernizmie na styku miasta i portu”. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć jak urbanistyka i przemysłowe dziedzictwo współgrają w przestrzeni miejskiej.
16 sierpnia Jarosław Kaczmarczyk zabierze uczestników na spacer „Esencja modernizmu, cz.2: Ikony ul. 10 Lutego”, kontynuując fascynującą podróż po najważniejszych realizacjach modernistycznych w Gdyni.
Z kolei 23 sierpnia Robert Chrzanowski oprowadzi po „Nowoczesnej Starowiejskiej”, prezentując kolejny fragment bogatej historii gdyńskiej architektury.
Warto pamiętać, że te spacery to nie tylko lekcja historii i estetyki – to także element szerszych działań zmierzających do wpisania wczesnomodernistycznego centrum Gdyni na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co planowane jest na rok 2026.
Na podst. Informacja Turystyczna Gdynia
![]()
Ostatnie Artykuły

Zakaz prowadzenia nie zatrzymał 37-latka. Na Fiacie miał tablice od złomowanego auta

Bezpośredni lot z Gdańska do Paryża przez cały rok. LOT podał szczegóły

Cztery punkty i tajne hasła. Archi-FotoMaraton pokaże modernistyczną Gdynię z innej strony

Wojna i morze w centrum rozmów. Do Gdyni przyjechali naukowcy z 11 krajów

Scena Letnia w Orłowie kończy sezon. 7783 widzów i 30 lat historii

Fałszywi urzędnicy pukają do drzwi seniorów. Pytają o gotówkę

Asfalt znika przy SP 16. Dwa boiska przejdą dużą metamorfozę

Policyjne psy były największą atrakcją spotkania w Gdyni

Gdyńskie akta wracają na stół. Wykład o kryminalnej historii miasta

Metropolia pomorska robi kolejny krok. Teraz decyzje należą do 61 samorządów

Pościg w centrum Gdyni. 38-latek ukradł rower i miał marihuanę

3001 kandydatów do gdyńskich szkół. Przybyło miejsc i kierunków

Wielka przebudowa kolei dotrze do Gdyni. Linia do portu zmieni się nie do poznania

Gdynia śni o przyszłości. 16. Weekend Architektury otwiera modernistyczne imaginaria
Przydatne dane teleadresowe
- Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni - kontakt, oddziały, poradnie i rejestracja
- Okręt-Muzeum ORP Błyskawica w Gdyni - zwiedzanie, bilety i godziny
- Komisariat Policji Gdynia Chwarzno - kontakt, adres i numer alarmowy
- Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Gdyni - kontakt, noclegi i rezerwacja
- Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy w Gdyni - kontakt, oddziały, oferta
- PEWIK Gdynia - kontakt, awarie, godziny otwarcia i e-BOK
