Globaltica 2025 zakończona muzyką i kulturą z całego świata w Gdyni

3 min czytania
Globaltica 2025 zakończona muzyką i kulturą z całego świata w Gdyni


Globaltica 2025 w Gdyni zakończyła się muzycznym świętem, które porwało tłumy do wspólnej zabawy i odkrywania różnorodności kultur. Cztery dni pełne barw, rytmów i niezwykłych spotkań z artystami z całego świata na długo pozostaną w pamięci mieszkańców i gości miasta.

  • Gdynia tętniła życiem podczas festiwalu Globaltica w parku Kolibki
  • Wyjątkowe koncerty i nagroda dla legendy muzyki na gdyńskiej Globaltice

Gdynia tętniła życiem podczas festiwalu Globaltica w parku Kolibki

W dniach od 17 do 20 lipca Gdynia stała się miejscem wyjątkowego wydarzenia – jubileuszowej, dwudziestej edycji festiwalu Globaltica. To czterodniowe święto muzyki i kultury zgromadziło artystów z różnych zakątków globu, którzy zaprezentowali swoje unikalne brzmienia na scenach w przestrzeni Podwórko.art oraz malowniczym parku Kolibki.

Inauguracja odbyła się 17 lipca w Podwórko.art, gdzie publiczność miała okazję usłyszeć Viníciusa Cantuárię z Brazylii wraz z zespołem Paolo Andriolo i Roberto Rossi. Ich występ był doskonałym wprowadzeniem do muzycznej podróży bez granic, która trwała przez kolejne dni.

Park Kolibki zamienił się w centrum wielokulturowych doznań, gdzie każdy dzień przynosił nowe emocje i inspiracje. 18 lipca wieczorem scena należała do marokańskiego duetu Asmâa Hamzaoui i Bnat Timbouktou oraz brytyjskiego kolektywu Kefaya, który wystąpił razem z afgańską wokalistką Elahą Soroor – znaną z zaangażowania społecznego i walki o prawa kobiet. Wieczór uświetniły także energetyczne dźwięki irlandzkiej grupy Kíla oraz głos Reunionu reprezentowany przez Lindigo. Po koncercie Kapela Odloty rozkręciła potańcówkę, która przyciągnęła miłośników tańca do festiwalowego namiotu.

Wyjątkowe koncerty i nagroda dla legendy muzyki na gdyńskiej Globaltice

19 lipca rozpoczął się od polskiego akcentu – na scenie pojawiła się Kapela ze Wsi Warszawa & Bassałyki, prezentując tradycyjne brzmienia w nowoczesnym wydaniu. Hiszpański klimat wprowadziła Mercedes Peón wraz ze swoim projektem Deixaas, a następnie publiczność porwał chilijski zespół Chico Trujillo. Wieczór zwieńczył występ serbskiego Boban Marković Orkestar, którego lider otrzymał specjalną nagrodę za wybitne osiągnięcia – nową tradycję festiwalu honorującą artystów pielęgnujących dziedzictwo kulturowe i inspirujących swoją twórczością.

Po koncertach DJ Click zadbał o kontynuację dobrej zabawy podczas afterparty.

Ostatni dzień imprezy zaczął się niezwykle wcześnie – o godzinie 4:00 na molo w Orłowie wystąpił Sutari, co stworzyło magiczną atmosferę przy wschodzie słońca. Wieczorem park Kolibki gościł Armenię i Turcję dzięki Vardanowi Hovanissianowi oraz Emre Gültekinowi, a także argentyńskiego artystę Chango Spasiuka.

Globaltica to nie tylko muzyka – przez cały czas trwania festiwalu uczestnicy mogli korzystać z licznych atrakcji: pokazów filmowych, warsztatów oraz spotkań autorskich. Miasteczko społeczne stanowiło przestrzeń wymiany doświadczeń i prezentacji lokalnych inicjatyw, rękodzieła oraz działalności organizacji pozarządowych.

Dzięki takim wydarzeniom Gdynia umacnia swoją pozycję jako miejsce otwarte na świat i różnorodność kulturową, a mieszkańcy mają okazję doświadczyć prawdziwej globalnej mozaiki dźwięków i tradycji tuż za progiem swojego miasta.

Na podstawie: Urząd Miasta

Autor: krystian