Cyfrowe skarby Muzeum Emigracji 1600 archiwaliów czeka na odkrycie

2 min czytania
Cyfrowe skarby Muzeum Emigracji 1600 archiwaliów czeka na odkrycie


W Muzeum Emigracji w Gdyni szykuje się prawdziwa gratka dla miłośników historii i pasjonatów polskiej emigracji. Już niedługo będzie można odkryć aż 1 600 unikatowych dokumentów, które odsłonią fascynujące losy Polaków na całym świecie – od wypraw do Ameryki Południowej po niezwykłe historie z czasów II wojny światowej.

  • Cyfrowe skarby Muzeum Emigracji w Gdyni dostępne dla każdego
  • Gdynia otwiera drzwi do historii polskich emigrantów i bohaterów

Cyfrowe skarby Muzeum Emigracji w Gdyni dostępne dla każdego

Muzeum Emigracji w Gdyni otrzymało wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu rozpocznie digitalizację swoich cennych zbiorów. Projekt o wartości 90 tysięcy złotych, z czego 72 tysiące to dotacja, pozwoli na opracowanie i udostępnienie online aż 1 600 archiwaliów. To wyjątkowa okazja, by poznać mniej znane aspekty polskiej historii emigracyjnej.

Dzięki temu przedsięwzięciu każdy zainteresowany będzie mógł zajrzeć do dokumentów dotyczących między innymi wyprawy do Ameryki Południowej z 1891 roku, organizowanej przez Józefa Siemiradzkiego, czy też prześledzić życie i twórczość Sylwana Mieczysława Milewicza – wybitnego pianisty i kompozytora działającego na Dalekim Wschodzie w okresie międzywojennym.

Gdynia otwiera drzwi do historii polskich emigrantów i bohaterów

Wśród udostępnionych materiałów znajdą się także zapisy prasowe ukazujące sposób przedstawiania polskiej elity oraz emigrantów w amerykańskich mediach od lat 20. do 90. XX wieku. Nie zabraknie również osobistych relacji żołnierki i sanitariuszki Armii Andersa, która po wojnie została przedsiębiorczynią w Anglii.

Projekt obejmie także archiwa związane z przedwojennymi i powojennymi transatlantykami oraz modernistycznym Dworcem Morskim w Gdyni – jednym z symboli miasta i jego bogatej historii morskiej. Z kolei historie polskiego plantatora kawy w Afryce i Brazylii czy działalność Komitetu Łączenia Polskich Rodzin w Australii (1980-1983) uzupełnią obraz rozległych losów Polaków poza granicami kraju.

Za koordynację projektu odpowiadają dr Agnieszka Kowalkowska, kierowniczka Działu Zbiorów Muzeum Emigracji oraz Anna Wróblewska, specjalistka ds. zbiorów. Dzięki ich pracy te bezcenne materiały już niedługo będą mogły inspirować i edukować kolejne pokolenia.

Na podstawie: UM Gdynia

Autor: krystian