Gdyńska Strefa Otwartości zaprasza na rozmowy o równości i prawach człowieka

Gdynia otwiera drzwi do dialogu o równości i prawach człowieka. Nowa inicjatywa zaprasza mieszkańców do wspólnego budowania lepszego społeczeństwa, gdzie różnorodność jest siłą, a każdy głos ma znaczenie.
- Gdyńska przestrzeń spotkań na Starowiejskiej 25 z nowym cyklem dyskusji
- Ekspertka z Uniwersytetu Gdańskiego o korzyściach płynących z równości płci
- Jak zgłaszać tematy do kolejnych spotkań Gdyńskiej Strefy Otwartości
Gdyńska przestrzeń spotkań na Starowiejskiej 25 z nowym cyklem dyskusji
W sercu Gdyni, przy ulicy Starowiejskiej 25, powstała wyjątkowa przestrzeń, która ma stać się miejscem otwartej wymiany myśli na temat równości i praw człowieka. To właśnie tam ruszyła Gdyńska Strefa Otwartości – cykl spotkań dedykowanych tematom społecznym, które dotyczą każdego z nas. Inauguracyjne wydarzenie odbyło się 1 lipca w siedzibie Spilna Gdynia i zgromadziło licznych mieszkańców oraz członkinie Gdyńskiej Rady Kobiet.
Spotkania mają charakter otwarty i będą organizowane regularnie, dając szansę na udział wszystkim zainteresowanym. To doskonała okazja, by porozmawiać o tym, jak budować mosty między różnymi grupami społecznymi i jak codziennie wprowadzać zasady równego traktowania w życie miasta.
Ekspertka z Uniwersytetu Gdańskiego o korzyściach płynących z równości płci
Podczas pierwszego wykładu zatytułowanego „Komu i dlaczego służy równość płci – i to na każdym etapie życia?” prof. dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka przedstawiła wyniki badań międzynarodowych oraz lokalnych, które pokazują, że równość nie jest tylko kwestią sprawiedliwości społecznej, ale także realną korzyścią dla całego społeczeństwa.
„Po pierwsze, chciałabym pokazać wnioski z badań międzynarodowych prowadzonych też w Polsce, również wśród gdynian i gdynianek, które dotyczą tego, po co nam równość. I pokażę bardzo dobitnie, że równość po prostu opłaca się wszystkim. Po drugie, chcę podkreślić to, że bardzo często równość jest kojarzona z działaniami tylko wobec kobiet, poczynionymi przez kobiety, a bardzo wiele naszych badań i projektów pokazuje, że rzeczywiście istotną rzeczą jest pokazanie wszystkim, iż z powodu nierówności cierpią również mężczyźni, którzy nie dostają praw rodzicielskich – bo z reguły to matka ma zamiast się dziećmi – czy też żyją krócej. I po trzecie, będę mówiła o tym, co zrobić, żeby działania równościowe rzeczywiście były wspólnie tworzone przez różne osoby zainteresowane – nie tylko dla kobiet i wobec kobiet, a wspólnie w ramach dialogu społecznego, bo jeżeli razem tego nie poczynimy i kobiety z mężczyznami nie będą pracować, to nie osiągniemy równości”
– podkreśliła ekspertka z Uniwersytetu Gdańskiego.
Jak zgłaszać tematy do kolejnych spotkań Gdyńskiej Strefy Otwartości
Podczas debaty uczestnicy rozmawiali także o tym, jak rozmawiać o płci w sposób sprzyjający budowaniu sojuszy oraz zwalczaniu stereotypów. Dyskusje dotknęły wpływu tych stereotypów na wybory edukacyjne i zawodowe młodzieży oraz dorosłych.
Każdy mieszkaniec Gdyni może aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu programu kolejnych spotkań – wystarczy przesłać swoje propozycje tematów na adres e-mail: [email protected]. To doskonała szansa na zaangażowanie się w ważne rozmowy dotyczące przyszłości naszego miasta.
Gdyńska Strefa Otwartości to miejsce dla wszystkich chętnych do dialogu i współpracy na rzecz równości oraz wzajemnego szacunku. Nie przegap okazji do udziału w kolejnych wydarzeniach!
Na podst. Urząd Miasta
Autor: krystian