Zaduszki Jazzowe: Muzyczne Hołdy dla Zmarłych w Gdyni
W nocy 2 listopada, kościół oo. Franciszkanów zamienił się w prawdziwą świątynię muzyki, goszcząc wyjątkowe wydarzenie – Zaduszki Jazzowe. Ta tradycyjna impreza, która przyciąga miłośników jazzu i bluesa, miała na celu uczczenie pamięci zmarłych artystów, a w tym roku odbyła się po raz 26.
  • Muzyczne hołdy w klimatycznej scenerii

  • Historia Zaduszek Jazzowych

  • Organizacja i partnerzy wydarzenia

Muzyczne hołdy w klimatycznej scenerii

W atmosferze zadumy i refleksji, licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać utworów wykonanych przez uznanych polskich muzyków. Ich występy odbyły się w niezwykłej scenerii kościoła, co nadało całości wyjątkowego charakteru. Wśród artystów, którzy zaszczycili scenę, znaleźli się m.in. Agnieszka Brenzak-Guz, Aleksandra Mońko-Allen, Przemek Dyakowski oraz Tomasz Grzegorski, a także wielu innych znakomitych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej.

Historia Zaduszek Jazzowych

Tradycja Zaduszek Jazzowych sięga lat 50. XX wieku, kiedy jazz był często postrzegany jako ideologiczny wróg. Muzycy zmuszeni byli do organizowania koncertów w prywatnych mieszkaniach, gdzie mogli dzielić się swoją pasją z wybranymi słuchaczami. Pierwsze wydarzenia tego typu miały miejsce w Krakowie, gdzie muzycy kształtowali historię polskiego jazzu. Z biegiem lat, po okresie odwilży, jazz zyskał na popularności, a Zaduszki Jazzowe zaczęły odbywać się w wielu polskich miastach, w tym w Gdyni.

Organizacja i partnerzy wydarzenia

W tym roku organizatorami koncertu były miasto Gdynia oraz Klub Muzyczny „Ucho”, a wsparcie dla wydarzenia zapewniła Akcja Anima oraz Podwórko.art. Dzięki współpracy tych instytucji, publiczność mogła na nowo przeżyć emocje związane z muzyką jazzową, oddając jednocześnie hołd tym, którzy odeszli. Całość poprowadzili Joanna Knitter i Leszek Dranicki, którzy z wielką pasją wprowadzili zebranych w świat dźwięków i wspomnień.

Każda edycja Zaduszek Jazzowych to nie tylko muzyka, ale również spotkanie pokoleń, które wspólnie celebrują pamięć artystów, tworząc niezatarte ślady w sercach słuchaczy. W ten sposób muzyka łączy ludzi, a pamięć o zmarłych staje się nieodłączną częścią kulturowego dziedzictwa.


Urząd Miasta Gdynia