Franciszek Górski laureatem prestiżowej Nagrody im. prof. Romualda Szczęsnego
W ostatnich dniach Politechnika Gdańska była świadkiem wyjątkowego wydarzenia, które podkreśla znaczenie innowacji i talentu młodych naukowców. W ramach 23. edycji konkursu o Nagrodę im. prof. Romualda Szczęsnego, wyróżniono najlepsze prace dyplomowe, a laur w tym roku trafił do Franciszka Górskiego, studenta, którego osiągnięcia w dziedzinie nowoczesnych technologii zasługują na szczególne uznanie.

Franciszek Górski - laureat z wyjątkowym projektem badawczym

Tegoroczny zwycięzca, Franciszek Górski, obronił swoją pracę magisterską pt. „Klasyfikacja chorych na nowotwór na podstawie płynnej biopsji analizowanej z wykorzystaniem sieci splotowych” z wynikiem bardzo dobrym. Jego projekt, realizowany pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Andrzeja Czyżewskiego na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, dotyczy nowoczesnych metod wykrywania nowotworów. W pracy Górski zastosował innowacyjne podejście, wykorzystując sieci splotowe do analizy danych z płynnej biopsji, co może znacząco przyczynić się do poprawy diagnostyki onkologicznej.

Wyróżnienia dla obiecujących młodych inżynierów

Oprócz głównej nagrody, w konkursie przyznano również wyróżnienia dla innych utalentowanych absolwentów. W gronie wyróżnionych znaleźli się między innymi mgr inż. Jakub Buler oraz mgr inż. Rafał Buler z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, którzy przygotowali pracę na temat syntezy neuronowego systemu diagnostyki mammograficznej. Kolejnym wyróżnionym był mgr inż. Patryk Wittbrodt, który zajął się tematyką elektroniki w kontekście zmiany biegów w bolidzie klasy formuła student. Również mgr inż. Joanna Smorawska z Wydziału Chemicznego została doceniona za badania nad bio-poliuretanami, co pokazuje różnorodność innowacyjnych projektów, które były przedmiotem konkursu.

Historia nagrody i jej znaczenie dla młodych naukowców

Nagroda im. prof. Romualda Szczęsnego została ustanowiona w 2002 roku przez prezydenta Gdyni i od tego czasu przyznawana jest absolwentom Politechniki Gdańskiej, którzy wykazują się szczególnymi osiągnięciami w dziedzinie nowoczesnych technologii. Patron nagrody, profesor Romuald Szczęsny, był wybitnym wykładowcą i dziekanem, który wniósł wiele do rozwoju uczelni. Konkurs stanowi nie tylko formę uznania dla młodych naukowców, ale także inspirację do dalszych badań i innowacji. W tym roku w konkursie wzięło udział 13 prac z różnych wydziałów, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tematyką nowoczesnych technologii w edukacji.

Wszystkim laureatom oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w ich naukowej karierze!


Na podst. Urząd Miasta w Gdyni