Marynarka Wojenna zaprasza do wspólnego świętowania w Gdyni
W najbliższą niedzielę, 30 czerwca, mieszkańcy i turyści będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych obchodach Święta Marynarki Wojennej RP. Na uczestników czeka wiele atrakcji, w tym uroczyste ceremonie, koncerty, defilady oraz możliwość zwiedzania okrętów wojennych. Wydarzenia będą miały miejsce na skwerze Kościuszki i molo Południowym, a także w Muzeum Marynarki Wojennej.

Uroczystości i ceremonie na skwerze Kościuszki

Obchody rozpoczną się o godzinie 8:00, kiedy to na okrętach Marynarki Wojennej zostanie podniesiona wielka gala banderowa. Następnie, o godzinie 11:00, odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów przed pomnikiem Polski Morskiej. Później uroczystości przeniosą się na nabrzeże Pomorskie, gdzie przed okrętem-muzeum ORP „Błyskawica” odbędzie się uroczysty apel. Zainauguruje go odegranie hymnu narodowego z jednoczesnym podniesieniem flagi państwowej na maszt.

O godzinie 12:00 z pokładu niszczyciela ORP „Błyskawica” zostanie oddany salut świąteczny złożony z 21 wystrzałów armatnich. Podczas uroczystości nie zabraknie również przemówień okolicznościowych, ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych, kordzików honorowych oraz patentów dowódców okrętów. Uroczystości zakończy defilada z wojskową asystą honorową.

Piknik marynarski i zwiedzanie okrętów

Równolegle do oficjalnych uroczystości, o godzinie 11:00 na parkingu obok „Błyskawicy” rozpocznie się piknik marynarski. Będzie można tam obejrzeć statyczny pokaz sprzętu wojskowego, który będzie dostępny do godziny 18:00. W ramach święta Marynarki Wojennej zostaną udostępnione do zwiedzania cztery okręty: ORP „Piorun”, ORP „Orzeł”, ORP „Albatros” oraz ORP „Błyskawica”. Zwiedzanie będzie możliwe w godzinach 12:30-18:00, z wyjątkiem ORP „Błyskawica”, który będzie dostępny od 14:00 do 18:00.

Warto pamiętać, że na pokłady okrętów nie można wnosić materiałów niebezpiecznych, bagaży, toreb, plecaków i dużych przedmiotów.

Koncerty i pokazy na molo Południowym

Na molo Południowym, tuż obok Akwarium Gdyńskiego, odbędzie się szereg koncertów i pokazów. O godzinie 12:30 wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, której występ będzie połączony z pokazem musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Następnie, od godziny 13:00, na scenie pojawi się Zespół Wokalny Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”, a po nim grupy „Kropelki” i „Revival” z Klubu 3. Flotylli Okrętów.

Między godziną 13:50 a 15:00 wystąpią solistki oraz zespół „Reling” z Klubu 3. Flotylli Okrętów. O godzinie 16:00 zagra Pejota z Lotniczej Akademii Wojskowej, a godzinę później zespół Winderain. Wieczór zakończą koncerty Kiev Office o godzinie 18:00 oraz Oberschlesien o godzinie 19:00.

Dzień otwarty w Muzeum Marynarki Wojennej

W ramach święta Marynarki Wojennej RP, Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na dzień otwarty. W niedzielę, 30 czerwca, w godzinach 10:00-18:00, będzie można bezpłatnie zwiedzać muzeum. Ponadto, o godzinie 11:00 i 14:00 odbędą się specjalne oprowadzania po muzeum, prowadzone przez doświadczonych przewodników, którzy przybliżą historię i skarby Marynarki Wojennej.

To wyjątkowa okazja, aby lepiej poznać historię naszej marynarki oraz zobaczyć z bliska sprzęt wojskowy i okręty, które na co dzień są niedostępne dla publiczności. Serdecznie zachęcamy do udziału w tych niezwykłych wydarzeniach.


Według informacji z: Urząd Miasta w Gdyni