Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty?

W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, kryptowaluty nie istnieją w formie fizycznej, takiej jak banknoty czy monety. Zamiast tego są przechowywane w formie elektronicznej za pomocą kombinacji kluczy kryptograficznych i technologii zdecentralizowanej blockchain. Wyjaśniamy, jakie są najlepsze sposoby przechowywania kryptowalut!

Klucze kryptograficzne – cyfrowy zamek i klucz

Podstawą przechowywania kryptowalut są klucze kryptograficzne, które służą jako cyfrowy zamek i klucz umożliwiający dostęp i kontrolowanie zasobów cyfrowych w łańcuchu bloków, czyli w blockchainie.

Za ich pomocą uzyskuje się dostęp do swojego portfela kyrptowalutowego, takiego jak na przykład portfel MetaMask dostępny w przeglądarce internetowej czy portfela sprzętowego w formie fizycznego urządzenia, przykładowo takiego jak Trezor, Ledger Nano czy SafePal.

Istnieją dwa podstawowe typy kluczy:

  • Klucz publiczny – to adres alfanumeryczny widoczny dla każdego w łańcuchu bloków. Jest podobny do numeru konta i jest używany przez innych do wysyłania kryptowalut do portfela.
  • Prywatny klucz – to tajny kod alfanumeryczny, który należy chronić. Jest odpowiednikiem hasła lub PIN-u i służy do podpisywania transakcji, stanowiąc dowód własności.

Kiedy ktoś wysyła kryptowaluty, zasadniczo wysyła je do klucza publicznego. Aby uzyskać dostęp do tych środków i zarządzać nimi, używa się klucza prywatnego do podpisywania transakcji.

Portfele kryptowalutowe – twój cyfrowy skarbiec

Portfele kryptowalut działają jak cyfrowe skarbce, w których przechowywane są klucze kryptograficzne, umożliwiając bezpieczne wysyłanie, odbieranie i przechowywanie zasobów cyfrowych.

Portfele występują w różnych formach, z których każda ma swoje własne cechy:

  • Portfele programowe – dostępne w formie aplikacji komputerowych, mobilnych lub online, przechowują klucze prywatne w formie cyfrowej. Oferują maksymalną wygodę, ale z drugiej strony mogą być podatne na zagrożenia internetowe.
  • Portfele giełdowe, internetowe – udostępniane przez giełdy kryptowalut. Chociaż portfele internetowe są wygodne, są podatne na zagrożenia bezpieczeństwa i generalnie odradza się ich używanie w przypadku długotrwałego przechowywania walut.
  • Portfele sprzętowe – urządzenia fizyczne przeznaczone do przechowywania kluczy prywatnych w trybie offline, chroniąc je przed potencjalnymi włamaniami online.
  • Portfele papierowe – dokumenty fizyczne zawierające wydrukowane lub zapisane klucze prywatne i publiczne. Należy je dobrze zabezpieczyć.

Podstawowe zasady – bezpieczna inwestycja w kryptowaluty

Najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa przechowywania kryptowalut:

  • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
  • Chroń swój klucz prywatny tak samo, jak klucz fizyczny. Nigdy nie udostępniaj ich innym osobom i przechowuj go w bezpiecznym miejscu w trybie offline.
  • Wybieraj portfele z mocnymi zabezpieczeniami, które są polecane przez użytkowników.
  • Większość portfeli zapewnia opcję tworzenia kopii zapasowych. Przechowuj kopię zapasową w bezpieczny sposób, ponieważ można jej użyć do odzyskania portfela w przypadku utraty lub awarii urządzenia.
  • Aktualizuj oprogramowanie swojego portfela, aby móc korzystać z najnowszych poprawek zabezpieczeń.