Gdynia ogranicza węgiel: Nowa umowa dla elektrociepłowni obniży emisję CO2
Gdynia staje na czele rewolucji ekologicznej. Zawarte porozumienie między PGE Energia Ciepła S.A. i SBB Energy S.A. otwiera nowy rozdział w historii miasta, zmierzając ku znaczącej redukcji śladu węglowego. Dzięki inwestycji wartej ponad 380 mln zł mieszkańcy zyskają czystsze powietrze i wyższy komfort życia, a miasto wyznacza nowe standardy w trosce o środowisko.
  • W Gdyni podpisano umowę z firmą SBB Energy S.A. na instalację kogeneracyjną wykorzystującą gaz, co zmniejszy zużycie węgla o 2000 wagonów rocznie.
  • Planowana inwestycja, o wartości ponad 380 mln zł, ma być gotowa na sezon grzewczy 2026/2027.
  • Zmiany te wpisują się w cel Gdyni do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40%.
  • Projekt dekarbonizacji rozpoczęto już w 2016 roku, a kolejne etapy prowadzą do obniżenia emisji szkodliwych substancji.
  • Dla mieszkańców zmiany przyniosą poprawę jakości powietrza i zdrowia.
  • Czyśniej będzie głównie w dzielnicach Pogórze, Obłuże, Oksywie, Babie Doły, Chylonia, Grabówek.
  • Do 2027 roku planowane jest zmniejszenie emisji CO2 o prawie 200 tys. ton.

Intensyfikacja działań na rzecz ochrony środowiska w Gdyni to odpowiedź na przedstawioną w 2022 roku diagnozę śladu węglowego miasta. Przyjęte strategie mają na celu obniżenie tego wskaźnika o 43% do 2030 roku. Za kluczowe w realizacji tego celu uważana jest współpraca miasta z PGE Energia Ciepła.

W ceremonii podpisania umowy udział wzięli przedstawiciele obu firm oraz lokalnych władz, a obecna była również Małgorzata Banasik z Zarządu PGE S.A., która podkreśliła znaczenie inwestycji dla poprawy komfortu życia mieszkańców Gdyni.

"To wszystko wymaga znacznych działań. Budowa nowego źródła kogeneracyjnego z wykorzystaniem silników gazowych tutaj, w Gdyni jest ważną inwestycją, która znacząco obniża emisję" – powiedziała Małgorzata Banasik.

Podczas prezentacji przedstawiono szczegółowe korzyści płynące z realizowanego projektu, zarówno dla środowiska jak i mieszkańców. "W gronie polskich miast Gdynia może być dumna z jakości powietrza, choć oczywiście wiele jeszcze przed nami" – zaznaczył prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, podkreślając, że podpisana umowa znacząco przyczyni się do poprawy sytuacji.

Maciej Jankiewicz, prezes zarządu PGE Energia Ciepła S.A., oraz Ewa Barszcz, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła, podpisali umowę, wskazując na strategiczne znaczenie współpracy z lokalnym samorządem dla osiągnięcia zakładanych celów ekologicznych.

"Transformacja źródeł wytwórczych w elektrociepłowni w Gdyni pozwoli na zredukowanie do roku 2027 emisji CO2 o niemalże 200 tys. ton, czyli tyle ile wyniosłoby całkowite zatrzymanie transportu drogowego w Gdyni na prawie 200 dni w ciągu roku" – podsumowała Ewa Barszcz.


Źródło: UM Gdynia