Urząd Miasta Gdynia: Okoń zjada skorupiaka. Onkologiczny mural z przesłaniem
Nowa odsłona nadziei – Gdyńskie Centrum Onkologii ozdobi mural pełen symboliki
  • Zwycięski projekt muralu w Gdyńskim Centrum Onkologii autorstwa Anieli Kalety
  • Artystyczne przedstawienie walki z rakiem poprzez motywy morskie i symbolikę okoni i skorupiaków
  • Wpływ muralu na pacjentów i przypomnienie o znaczeniu regularnych badań onkologicznych
  • Inspiracje projektu, w tym nawiązanie do sztuki japońskiej i modernizmu gdynskiego

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią Gdynia zyska nowe, pełne znaczenia dzieło sztuki – mural z przesłaniem w sercu Gdyńskiego Centrum Onkologii. Aniela Kaleta, młoda i utalentowana artystka, za swoją innowacyjną koncepcję otrzymała główną nagrodę i szansę na realną zmianę otoczenia szpitalnego. Jej prace charakteryzuje połączenie sztuki z głębokim przekazem emocjonalnym, co idealnie wpisuje się w misję muralu – przynoszenie nadziei i zachęcanie do dbania o zdrowie.

Wizualizacja przyszłego muralu roztacza przed nami scenę z życia morskiego, gdzie okonie, symbolizujące siłę i determinację, tropią skorupiaki. Jest to metafora walki z chorobą nowotworową, gdzie skorupiaki są metaforycznym odzwierciedleniem raka. Aniela Kaleta wyjaśnia swoje artystyczne podejście:

– Chciałam, by mój projekt napawał nadzieją osoby udające się na oddział onkologiczny. Wykorzystując dwuznaczność słowa „rak", umieściłam nowotwór w postaci skorupiaka. Przeciwstawiłam mu znacznie większe od niego ryby symbolizujące środki podejmowane w walce z chorobą –
mówi autorka zwycięskiego projektu.

Projekt Anieli Kalety jest również hołdem dla modernistycznej architektury Gdyni, z subtelnymi odniesieniami do sztuki japońskiej, czego przykładem może być często wykorzystywany w Japonii karp, także symbol siły i wytrwałości. To połączenie lokalnych akcentów z uniwersalnymi wartościami tworzy mural, który będzie nie tylko estetyczną ozdobą, ale i źródłem inspiracji dla pacjentów oraz odwiedzających szpital.

Artystka podkreśla harmonię projektu, w którym ciepłe barwy okoni równoważą chłodne tony morza.

– Pomimo sceny polowania mural emanuje spokojem. Ciepłe barwy równoważone są przez chłodne. Rytm uzyskany przez powtarzalność kształtu ryb dominuje nad anomaliami w okręgach, wywołanymi obecnością raków. Odbiorca muralu może mieć pewność zwycięstwa okoni –
konkluduje Kaleta.

Twórczość Anieli Kalety już niebawem przyczyni się do zmiany atmosfery Gdyńskiego Centrum Onkologii, a wizerunek okoni polujących na skorupiaki stanie się nowym symbolem nadziei dla pacjentów, ich rodzin oraz całej społeczności, przypominając o ważności profilaktyki onkologicznej.


Opierając się na: Urząd Miasta Gdynia