Policjanci w ramach swojej codziennej służby zajmują się nie tylko zwalczaniem przestępczości ale realizują także zadania z zakresu profilaktyki społecznej. W ramach profilaktyki funkcjonariusze zorganizowali debatę społeczną na temat mowy nienawiści. Spotkanie odbyło się w Muzeum Emigracji w Gdyni i miało na celu zapoznanie uczestników z problematyką nienawiści w tym hejtu i przestępstw z nienawiści.

W Muzeum Emigracji w Gdyni odbyła się debata społeczna pod hasłem: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Tematem przewodnim była „mowa nienawiści”, w tym hejt i przestępstwa z nienawiści. Policjanci podczas prelekcji mówili o zapobieganiu przejawów dyskryminacji z powodu uprzedzeń lub nienawiści wobec osób bądź grup ludzi o innej narodowości, odmiennych poglądach religijnych, czy też osób niepełnosprawnych. Uczestnicy dowiedzieli się, na czym polega i z czego wynika szeroko rozumiana „mowa nienawiści”. Funkcjonariusze zapoznali wszystkich z podstawowymi zagadnieniami tego zjawiska: „nietolerancja”, „stereotypy”, „uprzedzenia” czy „dyskryminacja”. Ponadto zwrócono również uwagę na formy wypowiedzi, które szerzą nienawiść rasową, ksenofobię oraz inne przejawy nienawiści. W trakcie spotkania funkcjonariusze powiedzieli o konsekwencjach zachowania wynikającego z nietolerancji, które często prowadzi do zbiorowej agresji.

Debata miała charakter otwartego spotkania i było okazją do dyskusji na temat zapewnienia bezpieczeństwa. Policjanci przypomnieli o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji „Moja Komenda” oraz programieDzielnicowy Bliżej Nas”.