KONFERENCJA

Latająca Szkoła zaprasza kolejny raz na autorski event inspirowany luźno formatem TEDx. Ciekawe opowieści, świeże idee i śmichy-chichy. Po fińsku „sisu” to hart ducha, ale nazwa SISU pochodzi od Stories. Ideas. Stand Ups. Scena i ośmioro prelegentów na scenie. Będzie mowa o sprawach ważnych i mniej ważnych, w sposób, który otwiera nowe połączenia, przeciera ścieżki, buduje mosty. Opowieści popłyną z brzucha i będą pełne odwagi połączonej z polotem. Oczekujcie okazji do śmiechu, do łez i wielu poruszeń.

Wieczór poprowadzą Agata Dutkowska oraz Arek Brzęczek.

Wystąpią:
Justyna Sudzik | “Jak do tego doszło, że codziennie przez ponad trzy lata wysyłam w świat Myśli Przytulne?”

Nauczycielka etyki i filozofii, na co dzień pracuje w Gdyńskiej Szkole Społecznej. Niestrudzona społeczniczka, znana w gdyńskich kręgach ze swoich charytatywnych, twórczych działań. Założycielka Fundacji Przytulny Domek. Codziennie od 8 kwietnia 2020 prowadzi na fanpage’u fundacji krótkie, wspierające transmisje, które mają na celu podnosić na duchu, zapraszać do zatrzymania się i do refleksji nad tym, co ważne. Zafascynowana życiem i myślą Janusza Korczaka. Fanka sauny i morsowania.

Kamil Czubak | “Czym jest kultura saunowania, gdzie jej szukać i dlaczego nie w Finlandii?”

Posiada tytuł saunamistrza i od ponad pięciu lat prowadzi saunowe seanse oraz edukuje w zakresie poprawnych zasad saunowania. W młodych latach prowadził “intensywny” tryb życia, a następnie doświadczył tego jak bardzo sauna oczyszcza ciało i ducha. Mimo, iż nie wierzący, sauna jest jego największą świętością. Zależy mu na tym, żeby ludzie przestali kojarzyć sauny tylko z małymi saunami hotelowymi (określanymi w żargonie saunowym “smażalniami gaci”) oraz zaczęli praktykować sztukę saunowania. Jest też zapalonym akwarystą i miłośnikiem psów rasy pomeranian.

Maurycy Śmierzchalski | „Śmierzchalscy: Hipolit, Maurycy, Mateusz – 3 pokolenia facetów z Gdyni w sztuki różne zamieszanych”.

Wielokrotnie nagradzany gdyński artysta fotograf o międzynarodowej renomie. Członek artystycznego klanu Śmierzchalskich – syn Hipolita (artysty fotografa pracującego na statku Stefan Batory i w Teatrze Muzycznym, mistrza Polski w lekkoatletyce, muzyka i malarza), ojciec Mateusza, muzyka znanego z formacji takich jak Blindead i Behemoth. Charyzmatyczny człowiek renesansu, który aktualnie spełnia się jako wykładowca we własnej szkole fotografii Frames Studium.

Jakub Szymczyna | “Historia powstania słowiańskiego tańca mocy ISTO”

Aktor, nauczyciel ruchu i edukator teatru. Absolwent Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. Twórca pierwszego i jedynego słowiańskiego tańca mocy ISTO, inspirowanego tradycją rytualnego, maoryskiego tańca HAKA. Wielokrotny reprezentant Polski w kabaddi, zespołowej grze indyjskiej, znanej od około 4 tysięcy lat. Zawodnik futbolu amerykańskiego, zaawansowany praktyk brazylijskiej sztuki walki – capoeiry. Kocha improwizacje perkusyjne i taneczne. Przede wszystkim zaś tata Leo i Mii.

Magdalena Szałkowska | “Nowy Jork to stan umysłu”

Gdynianka z urodzenia, nowojorczanka z wyboru. Spełniła marzenie, które podzielają miliony osób na całym świecie i przeprowadziła się do Nowego Jorku, w którym spędziła prawie 10 lat. Następnie wróciła do Gdyni, bo nie wyobrażała sobie życia bez koncertów polskich artystów alternatywnych. Związana od lat z niezależną sceną muzyczną, była menadżerką zespołów takich jak Pustki i Pink Freud. W Nowym Jorku pracowała jako dziennikarka i koordynatorka Nowojorskiego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Aktualnie uczy obcokrajowców języka polskiego i zaraża miłością do polskiej kultury i sztuki.

Freya Flame | “Nie jestem striptizerką! Nie jestem tancerką! Robię burleskę!”

A właściwie, Paulina Cirocka od 2021 roku performerka burleski występująca pod pseudonimem Freya Flame. W burlesce najbardziej pociąga ją możliwość wcielania się w różne role. Swoimi występami opowiada historie, które na kilka minut przenoszą widzów do innych rzeczywistości. Produkuje własne show w Gdańsku, występuje także w innych miastach w Polsce. Burleska, mimo obecności w naszym kraju od kilkunastu lat, wciąż jest mało znana, a często wręcz kontrowersyjna i kojarzona z tanią erotyką. Podczas SISU Paulina, a właściwie Freya, chciałaby wyprowadzić słuchaczy z tego błędnego przekonania.

Piotr Trusiewicz | “Po czym poznać, że to dobra gra?”

Dyrektor wydawniczy w firmie ALEXANDER wydającej gry planszowej i zabawki edukacyjne. Wcześniej aktywny przez 20 lat w branży wydawniczej jako autor i dziennikarz, redaktor naczelny oraz wydawca prasy i publikacji naukowych. Za serię zestawów kreatywnych Origami 3D otrzymał nominację do “światowej zabawki roku” na targach Spielwarenmesse w Norymberdze, a za autorską markę “niby prostych” gier PINK FROG, tytuł “imprezowej gry roku 2023” w Polsce. Od 10 lat kolekcjoner kapsli od różnych piw, w przytłaczającej większości osobiście spożytych.

Madu Ertu | “Kolektywny stres kontra dotyk i aktywna nadzieja”

Aktualnie można ją znaleźć w sieci jako Madu Masuje. Prowadziła biznes związany z roślinami i edukacją roślinną jeszcze przed wielkim boomem na rośliny doniczkowe. W ramach “Roślin pokojowo nastawionych” otulała zielenią ludzi miast, wprowadzała rośliny do biur, prowadziła warsztaty z lasów w szkle i kursy online, które zmieniały zabójczynie i zabójców roślin w czułe opiekunki i opiekunów. W 2020 roku poleciała (trzymając się wszystkich wytycznych pandemicznych) na Islandię uczyć się sztuki hawajskiego masażu lomi lomi nui i … przepadła. Masaż lomi stał się jej ścieżką życiową i zawodową. Uważa, że dotyk jest najprostszym i najbardziej dostępnym sposobem na regenerację, czyli czymś, co jest nam wszystkim aktualnie niezwykle potrzebne.

Bilety: 44 zł