W dniu 24 kwietnia br. w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni odbyła się wojewódzka debata społeczna z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ!” nt. „Bezpieczeństwo seniorów”, adresowana do mieszkańców województwa pomorskiego, a w szczególności do gdyńskich seniorów. Organizatorem przedsięwzięcia był Pan nadinsp. Andrzej Łapiński Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku oraz Pan Dariusz Drelich Wojewoda Pomorski.

Celem debaty było rozpoznanie i określenie potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa seniorów, w tym mieszkańców Miasta Gdyni wymagających podjęcia działań prewencyjnych przez Policję oraz inne podmioty działające w obszarze bezpieczeństwa. Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku reprezentował Pan insp. Bogusław Ziemba p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, który w swoim wystąpieniu zwrócił szczególną uwagę na to jak ważne są podejmowane przez Pomorską  Policję działania edukacyjno-profilaktyczne, mające na celu zwiększenie świadomości seniorów w zakresie bezpieczeństwa osobistego. Omówił również zakres działań Policji w ramach monitorowania przestępstw oszustwa metodą tzw. „na wnuczka” lub „na policjanta” na terenie województwa pomorskiego. Debata, dzięki uprzejmości Rektora Pana dr Tomasza Białasa, odbyła się w auli Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni, a jej moderatorem był  nadkom. Jacek Domagała Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Istotną rangę temu wydarzeniu nadało wystąpienie Pana Dariusza Drelicha Wojewody Pomorskiego, dla którego bezpieczeństwo osób w wieku senioralnym jest jednym z priorytetów działalności. Seniorzy mieli  możliwość wysłuchania wystąpień prelegentów, jak również zadawania pytań oraz prowadzenia dyskusji na nw. tematy:

  • Pani kom. Barbara Gawłowicz – Witkiewicz, ekspert Wydziału Prewencji  KWP w Gdańsku – przedstawiła temat bezpieczeństwa seniorów – oszustwa metodą tak zwaną „na wnuczka” i „na policjanta” zarówno na terenie województwa pomorskiego, jak i na terenie Miasta Gdyni.
  • Pan Cezary Brzeziński z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku omówił temat Regionalnego Systemu Ostrzegania.
  • Pan podinsp. Tomasz Guss, ekspert Wydziału Prewencji KWP w Gdańsku szczegółowo omówił aplikacje: „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz „Moja Komenda”.
  • Pani Anna Dobrzyn z Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Gdyni przedstawiła temat „Prawa konsumenta zawierającego umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych”.

Po prezentacjach był czas na dyskusję o problemach nurtujących lokalną społeczność, a zgłoszone przez obecnych na debacie mieszkańców sugestie będą poddane analizie w celu ukierunkowania dalszych działań Policji zmierzających do wyeliminowania zagrożeń. Ich efekty zostaną omówione w I kwartale 2024 roku podczas debaty ewaluacyjnej. W debacie uczestniczyło ponad 70 osób, którym przekazano ulotki informacyjne dotyczące bezpieczeństwa seniorów.

Na zakończenie przedsięwzięcia poproszono uczestników o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej, której wyniki będą ważną informacją dla Policji w zakresie poprawy bezpieczeństwa zarówno mieszkańców Miasta Gdyni jak i seniorów w województwie pomorskim.