Zarobki w IT – jakie stanowisko wybrać?

Na temat pieniędzy, jakie można zarabiać w branży IT powstały niestworzone legendy. Faktem jest, że wiele zależy od posiadanego doświadczenia oraz zajmowanego stanowiska. Jakie są jednak najpopularniejsze miejsca pracy w sektorze IT?

Administrator sieci

Są to osoby zajmujące się zarządzaniem siecią komputerową w danym przedsiębiorstwie lub instytucji. Praca polega na czuwaniu nad funkcjonowaniem sieci, wykrywaniu drobnych usterek, błędów programu, a także na aktualizowaniu oprogramowania i nadzorowaniu pracy urządzeń wspomagających. To także administrator odpowiada za bezpieczeństwo sieci – kontroluje ochronę haseł oraz prywatność użytkowników. Zabezpieczenie sieci odbywa się także na poziomie ochrony systemów informatycznych przed wirusami, atakami hakerskimi i DDoS. Za pracę na stanowisku administratora sieci można liczyć na średnie zarobki wysokości 13 tys. zł brutto.

Administrator baz danych

Głównym zadaniem administratora baz danych jest aktualizacja, tworzenie, zarządzanie i instalowanie informacji w dedykowanych systemach informatycznych. Oczekiwane jest kompleksowe zarządzanie bazami danych oraz znajomość takich systemów jak Oracle, SQL, DB2. Ponadto administratorzy powinni poszerzać swoją wiedzę i znać systemy MongoDB, Hadoop, Cassandra. Wśród obowiązków można wymienić ogólne analizowanie baz pod kątem ich efektywności. Zarobki wynoszą średnio 13 tys. zł brutto.

Programista

Jest to osoba zajmująca się tworzeniem programów komputerowych za pomocą tzw. języków programowania. Programiści i nie tylko mogą zobaczyć oferty pracy IT w Gdyni na No Fluff Jobs, czyli portalu, który zbiera wszelkie ogłoszenia dotyczące zatrudnienia w technice informatycznej. Do pracy programisty niezbędna jest znajomość co najmniej kilku z języków programowania, np.:

  • C++;
  • Java;
  • Python;
  • C#;
  • PHP;
  • Scala.

Jest to praca wymagająca ciągłego kształcenia, ale daje dużą elastyczność i możliwości pracy w biurze lub zdalnie. Można być zatrudnionym na stałe lub jako freelancer. Co za tym idzie, podobnie zróżnicowane są zarobki. Mogą się wahać od 5 do 20 tys. zł brutto.

Architekt systemów IT

W dużym uproszczeniu zadaniem architekta IT jest kreowanie i wdrażanie nowych rozwiązań. Są to osoby odpowiedzialne za wygląd systemów informatycznych w przedsiębiorstwach i instytucjach. To od nich zależy efektywność i bezpieczeństwo działu IT w danym miejscu. Poza zaprojektowaniem sieci do jego obowiązków należy regularne nadzorowanie wprowadzanych zmian i to czy są one zgodne z wytycznymi danego miejsca. Architekci systemów IT mogą liczyć na wynagrodzenie średniej wysokości 17 tys. zł brutto.

Tester oprogramowania

Praca testerów obraca się wokół przeprowadzania różnego rodzaju testów, które mają za zadanie kontrolować jakość programu, jego efektywność, wyszukiwać błędy, badać poziom użyteczności i bezpieczeństwo. Testerzy są odpowiedzialni za sporządzanie raportów, które są podstawą do wdrażania ewentualnych zmian w programie. Na tym stanowisku najważniejsza jest skrupulatność i dokładność w wykonywaniu powierzonych zadań. Nie ma żadnych konkretnych wymagań, o wiele ważniejsze są umiejętności miękkie, które warunkują zdolność do pracy. Ważne jest doświadczenie związane z procesem tworzenia oprogramowania, co znacznie ułatwia i przyspiesza ich pracę. Na tym stanowisku średnie zarobki wahają się od 7 do 12 tys. zł brutto.

IT helpdesk

Zadaniem helpdesku jest pomoc pracownikom firmy i ich klientom. Osoby na tym stanowisku są wsparciem w rozwiązywaniu codziennych problemów przedsiębiorstwa, a niekiedy także osób z zewnątrz. Wśród zadań można wymienić wsparcie w optymalizacji systemów i przygotowywanie dokumentacji technicznej. Obowiązki i kompetencje helpdesku są zależne od danej firmy i jej wymagań. Średnie wynagrodzenie wynosi około 5,5 tys. zł brutto.

Project manager

Jak sama nazwa wskazuje, jest to stanowisko dla osób, które zarządzają działaniem i pracą projektów IT. Project manager ma za zadanie dopilnować ich zgodności z założeniami, a także trzymać się wyznaczonych terminów i koordynować współpracę w zespole. Jest odpowiedzialny za pisanie raportów i dokumentacji związanej z przeprowadzanymi projektami. Wśród wymagań niezbędne są certyfikaty i szkolenia potwierdzające zdolności z zakresu project managementu. Zarobki na tym stanowisku osiągają kwotę średnio 16 tys. zł brutto.