Dziedziczenie to jedno z najstarszych praw – obowiązków oraz przywilejów. Odnosi się do zarządzania majątkiem osoby zmarłej. Mogła ona za życia sporządzić testament i podzielić swoje dobra między członków rodziny oraz obcych. Nawet, jeśli nie zdecydowała się na ten ruch, to w tym aspekcie obowiązują uniwersalne przepisy prawne. Poznaj istotne pojęcia i dowiedz się, kiedy wezwać adwokata.
Adwokat do sporządzenia i podważenia testamentu
Za życia można zadecydować o tym, kto i w jakim stopniu odziedziczy Twój majątek na wypadek Twojej śmierci, a kto zostanie z tego wykluczony. Adwokat z Gdańska wyjaśnia, że w takiej sytuacji trzeba zadbać o dopełnienie wszelkich formalności, aby przy otwieraniu testamentu nie było podstaw do jego podważenia. W wątpliwość można poddać dokument, gdy zachodzi podejrzenie, że został sporządzony pod przymusem, w stanie niepełnej świadomości lub błędów. Za ważny uznaje się testament sporządzony ustnie, odręcznie lub notarialnie w obecności minimum trzech świadków.
Dziedziczenie ustawowe a zachowek – adwokat wyjaśnia
Po otworzeniu testamentu okazało się, że nie zostałeś w nim uwzględniony? To trudna sytuacja, która nie pozostaje jednak bez wyjścia. Jeżeli ustawowo jesteś osobą kwalifikującą się do otrzymania spadku, to możesz ubiegać się o zachowek.
Zachowek to forma ochrony interesów osób najbliższych zmarłemu. Celem adwokata, który zostanie przez nich zatrudniony jest zebranie dokumentów i argumentacji pozwalających na poprowadzenie sprawy w taki sposób, aby należne środki trafiły do pominiętego w testamencie członka rodziny.
Kiedy potrzebny jest adwokat?
Wiele spraw związanych z dziedziczeniem, pomimo tego, że są regulowane przepisami prawa, wzbudza sporo emocji, a nawet kontrowersji. Wynika to z faktu, że każda sytuacja jest inna i niepowtarzalna, a rodziny mają własne problemy, konflikty, nierozwiązane sprawy z przeszłości.
Testament zostawiony przez zmarłego członka rodziny wyklucza Cię z dziedziczenia? A może w spadku otrzymałeś mocno obciążające długi zmarłego? Chcesz podważyć ważność testamentu, bo masz konkretne przypuszczenie, że został on sporządzony w stanie niepełnej świadomości lub pod przymusem?
Te i wiele innych spraw są zazwyczaj na tyle skomplikowane, że wymagają wsparcia dobrego adwokata. Czasem wystarczy zasięgnięcie porady, innym razem mediacje lub negocjacje pod okiem osoby z zewnątrz. Gdy sposoby polubownego i pozasądowego załatwienia sprawy nie przynoszą efektów, pozostaje skierowanie ich na drogę sądową.