W związku z okresem zimowym i znacznymi spadkami temperatur, istotnym jest zwrócenie uwagi na problemy osób, które są szczególnie narażone na działanie takich właśnie warunków pogodowych. Gdyńscy Policjanci wzorem lat ubiegłych prowadzą wzmożone działania mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniu życia oraz zdrowia osób bezdomnych.

Policjanci podczas pełnionej służby zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, garaże, ogródki działkowe, altanki, a nawet wiaty śmietnikowe. Pomóc może każdy, kto widzi człowieka będącego w trudnej sytuacji. To może być bezdomny, nietrzeźwy, osoba starsza albo człowiek chory. Nie należy traktować stereotypowo tych, którzy leżą na ulicy, ławce czy przystanku. Czasem wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie, każdemu należy się pomoc. Wystarczy, w takim przypadku zareagować i powiadomić odpowiednie służby. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 z informacją o zauważonej osobie znajdującej się w sytuacji mogącej spowodować wychłodzenie organizmu. Zachęcamy również do skorzystania z aplikacji policyjnej „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, za pomocą której można oznaczyć miejsca gdzie znajdują się osoby bezdomne wymagające pomocy służb. Każde takie miejsce jest sprawdzane przez policjantów. Podejmowane są działania prewencyjne funkcjonariuszy zmierzające do ograniczenia tragicznych w skutkach zdarzeń oraz zapewnienia pomocy jak największej ilości osób będących w potrzebie.

Od początku bieżącego roku gdyńscy policjanci we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej realizują wspólne patrole, podczas których kontrolują wcześniej wytypowane miejsca na terenie całej Gdyni, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne lub potrzebujące wsparcia. Funkcjonariusze docierając do tych osób, które niejednokrotnie przeszły przez szereg traumatycznych przeżyć, przewożą je do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach, otrzymać czystą odzież, zasięgnąć porady prawnej lub dołączyć do programu dającego szansę wyjścia z bezdomności.

Na terenie Gdyni pomocą osobom bezdomnym zajmuje się Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS Gdynia (Gdyni, ul. Zygmunta Działowskiego 11), które jest czynne od poniedziałki do piątku w godz. 07:45 – 15:45. Zachęcamy o informowanie Centrum o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy drogą telefoniczną (58 662 00 11) lub mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Gdynia dysponuje 1 schroniskiem dla osób bezdomnych oraz noclegownią i ogrzewalnią. Poza tym MOPS współpracuje z 9 schroniskami na terenie Trójmiasta i poza nim, do których w razie potrzeby kierowane są osoby bezdomne. Na terenie Gdyni osoby bezdomne kierowane są do:

  • Stowarzyszenie Alter Ego – schronisko dla rodzin (ul. Leszczynki, tel. 58 713 57 44)
  • Stowarzyszenie Alter Ego – noclegownia i ogrzewalnia (ul. Janka Wiśniewskiego 24, tel. 58 776 20 01)

Pamiętaj. Czasem wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Każdemu należy się pomoc.