Przygotowanie ogrodu na nowy sezon - o czym warto wiedzieć

Co roku musimy przygotować nasz ogród na nadchodzący wielki sezon. Nie ogranicza się to jednak tylko do posprzątania całej powierzchni. Wiąże się to z wieloma czynnościami, których nie można pominąć, jeżeli chcemy cieszyć się pięknym i zielonym ogrodem. Poniżej dowiesz się więcej na ten temat!

Co na początek?

Oczywiście na samym początku warto wziąć się za sprzątanie. Czyścimy więc otoczenie ze śmieci i ewentualnych resztek po wcześniejszym sezonie, myjemy i konserwujemy meble ogrodowe, zmywamy chodniki, tarasy i wymieniamy wodę w oczkach wodnych. Później wycinamy zeschnięte liście bylin nadwodnych z naturalnych stawów.

Gdy stopnieje śnieg, czyli pod koniec marca, czas na staranne porządkowanie trawników oraz rabat. Delikatnie grabimy otoczenie, usuwamy wszelkie zanieczyszczenia, stare liście, suchą trawę oraz patyki. Warto pamiętać o tym, że wyczesanie trawnika może napowietrzyć darń i pobudzić źdźbła do wzrostu. W tym celu można też przyciąć trawę aż do samej ziemi. Po tych wszystkich czynnościach warto wziąć się za nawożenie trawnika, pamiętając o jego obfitym podlaniu.

Później...

Podczas pochmurnych dni możemy wziąć się za stopniowe zdejmowanie osłon z drzew, krzewów ozdobnych i iglaków. Dzięki temu unikniemy gwałtownych skoków temperatury. Możemy też zabrać się za cięcie żywopłotów posadzonych w latach poprzednich oraz drzew. Przy drzewach liściastych usuwamy stare, chore i uschnięte gałęzie. Warto również pozbyć się tych krzywo lub zbyt gęsto rosnących. W ten sposób poprawimy kształt korony drzewa oraz pobudzimy je do wytwarzania młodych pędów. To samo robimy przy krzewach, gdzie dodatkowo usuwamy pędy rosnące do środka korony. Aranżacja ogrodów – tu znajdują się wybitni specjaliści z tej dziedziny.

Oprócz cięcia roślin i ich prześwietlania, możemy zdecydować się na cięcia formujące, dzięki czemu otrzymamy planowany kształt danej rośliny. Wszystkie drzewa oraz krzewy zasilamy kompostem lub nawozem, a pod samymi roślinami iglastymi warto rozrzucić korę. Dzięki temu ograniczymy rozwój chwastów.

Kiedy mróz nie jest już taki straszny, możemy odsłonić rośliny na rabatach. Musimy jednak pozostawić na nich po rozgarnięciu torf i korę jako ściółkę. Na kompost przenosimy słomę, liście i gałęzie drzew iglastych. Wszystkie przekwitłe kwiatostany usuwamy, a byliny czyścimy z zaschniętych liści. Należy jednak uważać przy tym, aby nie uszkodzić młode pędy i pączki. Jeżeli pogoda jest sprzyjająca i gleba rozmarzła, przygotowujemy miejsce pod nowe rośliny. W tym celu pozbywamy się chwastów, nawozimy i przekopujemy grządki. Później wyrównujemy podłoże. Po kilku dniach zabieramy się za przesadzanie, sadzenie i sianie.

Maj - miesiąc na sadzenie nowych roślin

Ten miesiąc jest zdecydowanie najlepszym czasem na sadzenie iglaków, azali oraz rododendronów. Można również zdecydować się na inne drzewa, krzewy i byliny. W maju powinny też ustąpić przymrozki, dlatego swobodnie możemy wysadzić do gruntu sadzonki roślin wrażliwych na chłód. Tutaj świetnie sprawdzą się rośliny balkonowe takie jak surfinie, petunie czy pelargonie. Maj jest również świetnym miesiącem na wzbogacenie naszego ogrodu warzywnego. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby zabrać się za groszek, fasolę czy dynię.