System podatkowy jest mało progresywny

System progresywny w Polsce jest stosunkowo mało progresywny. Poziom opodatkowania również jest niski. Wskaźnik do PKB wynosi 36%, czyli 6 punktów procentowych poniżej średniej w strefie euro. Sprawia to, że co roku transferujemy ponad 100 mld złoty do kieszeni najbogatszych, którzy i tak płacą podatki poniżej średniej w UE.

Budżet w Polsce nie jest zrównoważony. Jest to dobra informacja, ponieważ to budżet centralny ma być zrównoważony, a nie budżet całego sektora publicznego. Nasz kraj jest państwem, które dogania bogate kraje zachodu. Dodatkowo mamy najniższe w historii koszty finansowania. Ostatnio nawet sprzedaliśmy obligacje z ujemną rentownością. Jednak nadal mamy ogromne luki, do których zalicza się infrastrukturę, luki metropolitalne czy brak pensji dla nauczycieli, doktorantów, profesorów czy naukowców. Zamiast więc ciąć wydatki powinniśmy zainwestować w przyszłość Polski. W tym celu musimy mądrze wydawać publiczne pieniądze.

Efektywność podatkowa powinna być połączona z sprawiedliwością społeczną. W wielu krajach to się udaje. W Polsce natomiast trzeba popracować nad obiema kwestiami. Nasz system podatkowy jest mało progresywny. To oznacza, że mamy dużo przestrzeni na zwiększenie sprawiedliwości społecznej (szczególnie jeśli chodzi o opodatkowanie kapitału i majątku, przy zachowaniu odpowiedniej efektywności ekonomicznej). Kluczowa w tym momencie jest efektywność wydatków publicznych finansowanych z podatków.

Dochód gwarantowany

W Polsce zaczyna działać powoli tak zwany dochód gwarantowany. Dotyczy on między innymi emerytury minimalnej czy 500+ dla wszystkich rodzin z dziećmi. Dodatkowo zaliczyć do tego możemy również system zasiłków. Więc możemy już mieć pewność, że żaden Polak nie będzie pozbawiony jakiegokolwiek dochodu.

Podatek od majątku

Coraz częściej mówi się o tak zwanym podatku od majątku. Ma on wielu zwolenników jak i wrogów, ale chyba można rzec jasno, że dobrze zagospodarowane pieniądze z tego tytułu wszystkim dobrze zrobi. Powinniśmy jednak zacząć od niskich stawek. Nie możemy przesadzić ze stopniem opodatkowania, ponieważ nasze społeczeństwo jest ciągle na dorobku. Gromadzimy majątek dopiero od 30 lat, a na początku wchodziliśmy jako społeczeństwo ubogie. Nadmierne opodatkowanie w tym momencie może doprowadzić do osłabienia wzrostu gospodarczego w Polsce. Powoli podwyższając opodatkowanie możemy wesprzeć inkluzywność oraz mobilność społeczną. Mamy ogromne szanse, aby dogonić zachód przy okazji łatając dziury takie jak służba zdrowia czy edukacja. Nasza gospodarka jest superkonkurencyjna i powinniśmy szybko rosnąć do góry. Jeśli szukasz kogoś do rejestracji spółki, to tu jest sprawdzona rejestracja spółki Katowice.

Podsumowując

Pomimo tego, że nasz system podatkowy jest mało progresywny, możemy naprawdę dużo zdziałać w naszym państwie. Powoli udaje nam się dogonić kraje zachodu i wszystko wskazuje na to, że się to nam uda. Jeśli uda nam się usunąć takie luki jak służba zdrowia, pensja dla nauczycieli, doktorantów czy profesorów to zdecydowanie możemy szybko rosnąć w siłę. Dodatkowo powoli wprowadzając nowe opodatkowania, których Polacy nie odczują w swoim portfelu sprawimy, że nasz kraj będzie coraz to bogatszy.