Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Ekran projekcyjny pozwala na wyświetlanie obrazu z projektora w każdym wnętrzu, zapewniając odpowiednie odwzorowanie kolorów i jakości filmu lub prezentacji multimedialnych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, dopasowanych do różnych potrzeb użytkowników. Jak wybrać odpowiednią wersję, która spełni wszystkie oczekiwania?

Ekrany projekcyjne dla edukacji i biznesu

Ekran do projektora jest podstawowym wyposażeniem sal konferencyjnych, auli oraz wielu sal lekcyjnych – dzięki niemu możliwe jest swobodne wyświetlanie prezentacji multimedialnych z zapewnieniem odpowiedniej widoczności obrazu w każdym pomieszczeniu. Białe tło ekranu jest wykonane ze specjalnego materiału, który odpowiednio odbija światło, zapewniając bardzo dobry odbiór kolorów i wyrazistość treści. Specjalnie dla edukacji i biznesu zostały stworzone modele doskonale odwzorowujące grafiki i tekst, dzięki czemu są one w pełni czytelne dla odbiorców. Są to ekrany o szerokości do 350 cm, najczęściej w formacie 16:10, 4:3 lub 1:1. Można podzielić je ze względu na budowę i sposób montażu na kilka kategorii, wśród których znajduje się:

- ekran do projektora elektryczny – standardowy model, najczęściej wybierany do sal konferencyjnych i lekcyjnych; rozwija się on automatycznie, dzięki czemu jest bardzo łatwy w użyciu; nie zajmuje wiele miejsca, dostępny jest w opcji sufitowej lub ścienno-sufitowej; może być wyposażony także w napinacze, czyli specjalną konstrukcję naciągającą powierzchnię ekranu, co niweluje wszelkie zagięcia i zapewnia doskonałą gładkość tła,

- ekran rozwijany ręcznie – najprostszy i najtańszy model, który można rozwijać manualnie; również nie zajmuje wiele miejsca, dostępny w wersji sufitowej i ścienno-sufitowej; doskonale sprawdza się w salach lekcyjnych i innych miejscach, gdzie ekran jest od czasu do czasu wykorzystywany,

- ekran projekcyjny ramowy – model stały, rozwinięty na specjalnej ramie, która może być widoczna lub ukryta z tyłu konstrukcji; zapewnia doskonałe naciągnięcie materiału, może występować w formie montowanej na stałe, np. do ściany, lub w wersji przenośnej na statywie.

Jak wybrać ekran do projektora?

Ekran projekcyjny do kina domowego

Ekrany do projektora do kina domowego to również coraz popularniejsze rozwiązanie – pozwalają na stworzenie bardzo efektownego kącika filmowego we własnym domu i oglądanie produkcji na dużym ekranie. W tym przypadku również mamy duży wybór modeli, najczęściej w formacie 16:9 (standardowy format filmów) lub 21:9 (format panoramiczny). Wśród dostępnych wersji znajdziemy:

- ekrany projekcyjne elektryczne, w tym przypadku także będące najpopularniejszym rozwiązaniem – za pomocą pilota można w krótkim czasie przekształcić zwykły salon w kino z dużym ekranem, automatycznie wysuwającym się z niewielkiej konstrukcji, zamontowanej przy suficie lub na ścianie; dostępne są również modele z napinaczami, naciągającymi materiał ekranu,

- modele rozwijane ręcznie, będące tańszą opcją,

- ekrany ramowe, rozpięte na specjalnej konstrukcji, które można na stałe zamontować na ścianie,

- ekrany ramowe zaokrąglone, zapewniające najlepsze doznania wzrokowe podczas oglądania filmów.

Przy wyborze odpowiedniego modelu, warto przede wszystkim dopasować daną wersję do wnętrza pod względem rozmiaru oraz sposobu montażu – ekran powinien być na tyle duży, by zapewniał dobrą widoczność obrazu wszystkim uczestnikom konferencji, wykładu, prezentacji czy seansu filmowego. Doskonale sprawdzają się ekrany do projektora sufitowe, które nie zajmują dużo miejsca – można wybrać również wersję do zabudowy, która nie będzie widoczna po zwinięciu. Modele ramowe na statywie sprawdzą się najlepiej w sytuacji, jeśli ekran jest potrzebny w różnych salach – będzie można go bowiem swobodnie przenosić w różne miejsca.