Tworzenie różnego rodzaju konstrukcji byłoby niemożliwe, gdyby nie nowoczesne i trwałe elementy oraz akcesoria, składające się na nie i pozwalające tworzyć rozmaite rozwiązania. Najbardziej znanymi elementami, pozwalającymi na wznoszenie różnego rodzaju konstrukcji są bez wątpienia profile aluminiowe, które dzięki swojej różnorodności, trwałości oraz funkcjonalności, pozwalają realizować rozmaite projekty. Sprawdźmy czym dokładnie są i w jakich pracach okażą się szczególnie przydatne!

Profile aluminiowe, czyli właściwie co?

Profile aluminiowe, nazywane również systemowymi lub modułowymi, to elementy lekkie, ale wytrzymałe, ponieważ tworzone z wysokiej jakości aluminium. Zazwyczaj przypominają w swojej budowie podłużne wieloboki o zaokrąglonych bokach, a do tego posiadają różnego rodzaju rowki oraz otwory montażowe, stanowiąc swego rodzaju szkielet konstrukcji. Kupując profile aluminiowe otwarte lub zamknięte, niezbędne jest zwrócenie uwagi przede wszystkim na szerokość wewnętrznego oraz zewnętrznego rowka – to właśnie ona będzie miała podstawowy wpływ na to, w jaki sposób wykorzystany zostanie profil.

Profile aluminiowe, dzięki ogromnej różnorodności parametrów i rodzajów, jakie dostępne są na rynku, mogą służyć do budowy rozmaitych elementów. Wyróżniamy profile aluminiowe do budowy maszyn, mebli, ogrodzeń, elementów reklamowych, a nawet profile aluminiowe do budowy szklarni. Niezależnie więc od tego, w jaki sposób zechcesz je wykorzystać, z całą pewnością znajdziesz na rynku odpowiedni profil, dzięki któremu zrealizujesz swoje zadanie w sposób perfekcyjny.

Jakie profile aluminiowe są najbardziej popularne?

Ze względu na sposób budowy, na rynku odstępnych jest wiele rodzajów profilów aluminiowych, dzięki czemu każdy z nas może wybierać rozwiązania idealnie dostosowane do własnych potrzeb. Na co możesz postawić i co cieszy się największym zainteresowaniem użytkowników?

  • płaskowniki – niezwykle popularne rozwiązania, które sprawdzają się przede wszystkim jako profile aluminiowe do ogrodzeń, bram, balustrad czy słupków. Stosowane zarówno przez firmy, jak również klientów indywidualnych – np. właścicieli domów.
  • teowniki – profil aluminiowy, którego przekrój poprzeczny przypomina literę T – również bardzo powszechnie wykorzystywany.
  • ceowniki – przekrój poprzeczny ceowników przypomina literę C – również często stosowane i to w różnych gałęziach przemysłu.
  • profile kątowe – specyficzne profile z aluminium, które sprawdzają się przede wszystkim w kątach wewnętrznych oraz różnego rodzaju narożach.
  • profile kwadratowe – także uniwersalne i znajdujące szerokie zastosowanie, a ich najważniejszą cechą jest przede wszystkim ponadprzeciętna odporność na czynniki zewnętrzne.
  • pręty kwadratowe i okrągłe – również niezwykle popularne, ponieważ ze względu na swoją trwałość, umożliwiają tworzenie różnego rodzaju konstrukcji oraz stabilizowanie już istniejących.

Oczywiście poza rodzajami profilów aluminiowych, warto zwrócić również uwagę na ich wymiary, ponieważ będzie to miało fundamentalny wpływ na rodzaj i jakość wykonywanych prac oraz budowanych konstrukcji. W tym wypadku wybór również jest bardzo duży – możesz postawić zarówno na mniejsze rozwiązania, rzędu 20x20 mm (np. profile aluminiowe do szaf i maszyn o niewielkich wymiarach) czy większe – 30x60 mm. Warto też zwrócić uwagę na profile o różnych szerokościach rowków – będą one miały wpływ na jakość łączenia poszczególnych elementów – te standardowe rozmiary to w tym przypadku 5,2 mm, 6,2 mm, 8,2 mm oraz 10,2 mm.

Gdzie kupować profile aluminiowe na zamówienie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ profile aluminiowe na zamówienie tworzone są przez wiele firm. Istnieją jednak sklepy, w których otrzymasz bardzo duży wybór i atrakcyjne ceny – aby znaleźć te najlepsze, wystarczy zapoznać się z opiniami wcześniejszych klientów, bo to ich opinia będzie zdecydowanie najbardziej wiarygodna. Oczywiście poszukując odpowiedniego dostawcy sprawdź, czy posiada on szeroką ofertę na profile aluminiowe – wtedy szansa na to, że znajdziesz to, czego szukasz, będzie o wiele większa.

Profile aluminiowe – do czego będą Ci potrzebne?