Czym są zielone dachy? Czy jest to praktyczne? A może to tylko moda, która szybko przeminie? Czy warto go wykonać i jakie są jego zalety? Spróbujemy odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Kilka podstawowych faktów

  1. Dach zielony powinien zostać wykonany przez fachowców, zwłaszcza kiedy zależy nam na bezpieczeństwie konstrukcji.
  2. Najczęściej dach zielony wykonuje się na dachach płaskich, ale istnieją systemy, które umożliwiają wykonanie dachu zielonego na dachu skośnym.
  3. Układ warstw zielonego dachu jest raczej stały i zawsze należy przestrzegać kolejności.
  4. Istnieje kilka rodzajów dachów zielonych, które należy dopasować do indywidualnych wymagań (zależeć może to zarówno od rodzaju dachu, indywidualnych preferencji, roślin, które chcemy mieć posadzone).
  5. Na dachu mogą zostać posadzone różnego rodzaju trawy, byliny i krzewy.

Wielu informacji o zielonym dachu i jego budowie dowiesz się ze strony https://gcl.com.pl/zinco-zielone-dachy/zinco-zielone-dachy/

Rodzaje zielonego dachu

  • Jest kilka rodzajów dachów zielonych. Najczęściej wymienia się trzy główne: intensywny wysoki, intensywny niski oraz ekspensywny.
  • Dach intensywny wysoki – na dachy intensywnym wysokim sadzi się rośliny, krzewy a nawet małe drzewa, które wymagają odpowiedniego nawodnienia. Wszystkie rośliny na takim dachu muszą być odpowiednio dobrane, powinny do siebie idealnie pasować.
  • Dach intensywny niski – na tym dachu sadzi się krzewy, trawy i byliny, które wymagają nawadniania, jednak wymagania te nie są duże.
  • Dach eskstensywny – jest to dach przeznaczony dla roślin niskich, przede wszystkim mchów oraz rozchodników. Zazwyczaj na dachu tego typu sadzi się rośliny, które nie wymagają nawadniania.

Zielone dachy – moda, czy potrzeba?

Konstrukcja dachu zielonego – warstwy

Każdy dach zielony zbudowany jest z konkretnych warstw. Jest to bardzo ważne, aby zachować odpowiednia kolejność.

  • Substrat – jest to warstwa wierzchnia. Zawsze powinno się wybierać wyłącznie te mieszkanki, które są specjalnie przeznaczone do dachów zielonych. W podłożach tych sadzi się rośliny. Najczęściej substraty są to mieszanki gliny i mułu. Zdarza się, że substrat można zastąpić specjalnymi matami.
  • Warstwa filtrująca – to kolejna z warstw. Jej zadaniem jest zabezpieczenie drenażu przed zapchaniem. Jest to bardzo ważne, ponieważ bez tej warstwy może dojść do zatkania i zapchania drenażu. Stosowanie tej warstwy jest konieczne zawsze i nie ma znaczenia, jaki rodzaj dachu wybierzemy.
  • Warstwa drenująca – trzecia z warstw. Może to być drenaż kubełkowy, drenaż sypki. Najważniejsze jest jednak jego zadanie, a więc gromadzenie wodę oraz odprowadzanie jej, jeśli jest jej zbyt dużo.
  • Warstwa ochronna – warstwa ta odpowiada za ochronę kolejnej warstwy hydroizolacyjnej. Przede wszystkim chodzi o zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Hydroizolacja – warstwa ta jest bardzo ważna i istotne jest, aby została właściwie wykonana. Powinna być odporna na przerastanie korzeni roślin. Najczęściej wykorzystuje się folie PCV, membranę EPDM, albo papę.
  • Termoizolacja – ostatnia warstwa, której zadaniem jest ochrona przed startami ciepła. Najczęściej wartwa termoizolacji znajduje się bezpośrednio na stropie.

Dach zielony – czy to tylko moda?

Czy zielony dach to tylko moda, czy może coś więcej? Okazuje się, że zielone dachy mają wiele zalet. Najważniejszą z nich jest dobra izolacja termiczna. Ogród na dachu chroni budynek przed nadmiernym nagrzewaniem się w lecie oraz przed wychłodzeniem w zimie. Dodatkowo, zielone dachy zmniejszają również ilość odprowadzanej do kanalizacji wody. Jest to ważne szczególnie teraz, kiedy został wprowadzony tzw. „podatek od deszczówki”. Ogród na dachu zwiększa również odporność konstrukcji na działanie wiatru.

Oprócz tych wszystkich zalet, zielone dachy pięknie się prezentują. To bardzo miłe wejść na swój dach i poczuć się jak w pięknym ogrodzie. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie i nie ma w tym absolutnie niczego dziwnego! Może i Ty powinieneś pomyśleć nad stworzeniem dachu intensywnego lub ekstensywnego?