Podczas wyjazdu do krajów takich jak Egipt szczepienia nie są wymagane. Jednak znajdujące się w Polsce Wojewódzkie Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne nalegają, aby szczepić się przeciwko WZW (wirusowemu zapaleniu wątroby), zarówno typu A, jak i B, polio oraz durowi brzusznemu.

Trzeba pamiętać, że spędzając wakacje w Egipcie, w bardzo łatwy sposób można zarazić się choćby WZW typu A. Jest to choroba, która przenoszona jest szczególnie drogą pokarmową. Względy bezpieczeństwa w Egipcie są bardzo ważne, a koszt kompletu szczepień to nie jest zbyt wygórowana cena – około kilkaset złotych. Zatem mimo, że odwiedzając Egipt szczepienia http://www.prof-med.pl/szczepienia.html obowiązkowe nie są. Warto zdecydować się na profilaktyczne wykonanie tych, które wskaże nam lekarz.

Najlepszy czas na wyjazd do Egiptu

W czasie na kiedy w Polsce jest jesień oraz zima – między listopadem a lutym, w Egipcie można doświadczyć najlepszych warunków pogodowych. Jest to czas kiedy nie panują tam zbyt wysokie temperatury, które będą znośne dla Europejczyków.

Jak się przygotować?

Mając w świadomości wrażliwość swojego żołądka, warto jeszcze przed wyjazdem profilaktycznie przyjmować lekarstwa, które zahamują namnażanie się niebezpiecznych i szkodliwych mikroorganizmów. Podczas trwania wyjazdu zażywanie probiotyków warto kontynuować. Wyjeżdżając do Egiptu szczepienia to temat, który poruszyć w rozmowie ze swoim lekarzem.

szczepienia na wakacje w Egipcie

Zagrożenia

Kilka dni pobytu w Egipcie może sprawić, że w organizmie człowieka zmieni się flora bakteryjna. Europejscy turyści narzekają wtedy zazwyczaj na dolegliwości żołądkowe. Kurczowe trzymanie się tylko własnej diety i usilne unikanie lokalnej kuchni też nie jest zalecane. Nazywana „klątwą faraona” – silna biegunka, tak czy inaczej, prędzej czy później, spotka każdego turystę w Egipcie. Zazwyczaj ustępuje ona po dwóch, trzech dniach. Lekarstwa na tego typu przypadłości można bez większych problemów nabyć w aptekach w Egipcie.

Doskwierać i uprzykrzać spędzenie urlopu w Egipcie mogą duże ilości występujących tam komarów. Najlepiej zastosować elektrofumigator. Jest to urządzenie, które po włożeniu do gniazda zabija moskity oparami.

Ważną kwestią bezpieczeństwa w Egipcie jest zażywanie kąpieli i spożywanie wody z rzek, kanałów i zbiorników wodnych. Narażamy się w takiej sytuacji na zarażenie wieloma chorobami m.in. pasożytniczymi takimi jak bilharcjoza bądź schistosomatoza.

Spędzając wakacje w Egipcie, warto wiedzieć, że natychmiastowa pomoc i opieka medyczna, nie jest mocnym punktem tego kraju. Z drugiej strony, wszystkie większe miasta Egiptu posiadają świetne szpitale, wyposażone w specjalistyczny sprzęt i narzędzia. W przypadku konkretnych, specjalistycznych potrzeb, lekarzy danych dziedzin najlepiej poszukiwać poprzez szpitale.

Do szpitali w Egipcie najlepiej dojeżdżać samodzielnie mimo tego, że w miastach telefony alarmowe funkcjonują. Będąc przewożonym przez ambulans, można bardzo szybko utknąć w korku a na lokalnych kierowcach syrena karetki nie robi żadnego wrażenia i nie ustępują jej miejsca. Co ciekawe, pełnej gwarancji nie mamy również co do tego, że w ambulansie będzie jakikolwiek lekarza. Takie kwestie warto wyjaśniać za pośrednictwem ubezpieczyciela. Lekarze w Egipcie bardzo dobrze radzą sobie z językiem angielski, natomiast nie można tego samego powiedzieć o personelu.

Kiedy wrócimy z Egiptu

W razie wystąpienia gorączki bez wiedzy, co może być jej przyczyną, warto zwrócić się do lekarza, wspominając o swoim pobycie w Egipcie. Podobnie w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zmian na skórze, które utrzymują się niepokojąco długo. Podczas wizyty, należy powiedzieć lekarzowi o wszelkich obrażeniach ciała, przyjętych iniekcjach lub kroplówkach, czy też pogryzieniach i ukąszeniach.