Kiedy pożyczka krótkoterminowa opłaca się najbardziej?

W okresie świątecznym panuje duże zainteresowanie pożyczkami krótkoterminowymi. To również okazja do oceny jakości rynku, czy własnej sytuacji ekonomicznej. Kiedy pożyczka krótkoterminowa jest opłacalna dla budżetu domowego, a kiedy lepiej poczekać z decyzją na lepsze okoliczności?

Zdolność kredytowa i stan cywilny

Normy prawne udzielania pożyczek mówią wyraźnie, że dodatkowe pieniądze trafiają tylko do pożyczkobiorców z pozytywną zdolnością kredytową. Formalne potwierdzenie stabilnych dochodów jest zatem obowiązkowe, aby nawiązać współpracę z dowolną marką pożyczkową. Przy umowach cywilnoprawnych spodziewaj się bardziej restrykcyjnej polityki obsługi w banku detalicznym i firmie pożyczkowej. Opłacalność pożyczki krótkoterminowej wiąże się z różnicą pomiędzy dochodami, a wydatkami gospodarstwa domowego. Im większa wskazana różnica, tym lepszy kredyt otrzymujesz. A co ze stanem cywilnym? Na rynku kredytowym od zawsze panuje przekonanie, że małżeństwa opłaca się kredytować, ponieważ to forma dywersyfikacji ryzyka dla instytucji pożyczkowych. Ryzyko spłaty zobowiązania rozkłada się w takich warunkach na dwie osoby, a nie tylko na singla. Szybciej pożyczkę krótkoterminową otrzyma na pewno pożyczkobiorca zatrudniony w znanej korporacji. Doradca nie ma wtedy wątpliwości, czy dany pracodawca posiada właściwą historię, płynność.

Spojrzenie makroekonomiczne

Pożyczki krótkoterminowe opłacają się zawsze bardziej w okresie niskich stóp procentowych. W Polsce od ostatniego kryzysu finansowego właśnie takie stopy procentowe obowiązują, a sytuacja na pewno nie zmieni się w najbliższym roku, co potwierdzają komunikaty z Rady Polityki Pieniężnej. Decyzje Narodowego Banku Polskiego mają wyraźny wpływ na sektor pożyczek krótko i długoterminowych, dlatego analiza polityki monetarnej to szansa na wytypowanie możliwie najlepszego momentu podpisania umowy. Przy wysokich stopach procentowych spłacasz wyższe raty, automatycznie.

Co zrobić przed zaciągnięciem pożyczki krótkoterminowej?

Najlepiej pozamykać dotychczasowe zobowiązania i korzystać tylko z jednego kredytu krótkoterminowego jednocześnie. Czysta baza BIK i BIG to dodatkowy potencjał do taniego kredytowania potrzeb konsumpcyjnych. Przy niewielkich kwotach pożyczki nie musisz się z reguły zamartwiać rodzajem umowy zatrudnienia. Chwilówki bez analizy zdolności kredytowej oczywiście występują, ale tylko pod warunkiem zabezpieczenia spłaty przez żyranta (poręczyciela). Właściwe przygotowanie formalne do wypełnienia wniosku kredytowego jest w stanie ograniczyć koszty zobowiązania.