Blisko 40 ratowników, 103 interwencje na wodzie i 211 interwencji medycznych – tak w największym skrócie można podsumować lato na czterech kąpieliskach morskich w Gdyni. To już 20. rok z rzędu, gdy na gdyńskich kąpieliskach nikt nie utonął!

Sezon letni 2018 dobiegł końca. Każdego dnia od 22 czerwca do 31 sierpnia w godzinach 09:30-17:30 37 ratowników strzegło bezpieczeństwa plażowiczów odpoczywających na czterech gdyńskich kąpieliskach morskich: Babich Dołach, Śródmieściu Redłowie i Orłowie.

Dodatkowo, specjalna trzyosobowa Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego Gdyńskiego Centrum Sportu, poza obserwowaniem 600-metrowej linii brzegowej strzeżonych kąpielisk, każdego dnia patrolowała obszar 13-kilometrowej gdyńskiej linii brzegowej. Ekipa uczestniczyła również w zabezpieczeniach imprez sportowo-rekreacyjnych oraz kulturalno-sportowych.

W czasie wakacji ratownicy interweniowali na wodzie 103 razy. Na brak pracy nie narzekali także zatrudnieni przez Gdyńskie Centrum Sportu ratownicy medyczni, którzy w sezonie podjęli 211 działań.

Do najczęstszych zdarzeń na wodzie zaliczyć można: podejmowanie osób, które przeceniły swoje umiejętności pływackie lub przebywające na dmuchanych zabawkach, interwencje do osób przebywających na akwenach zabronionych tj. tor podejściowy do portu i przystani jachtowej czy torpedownii.

Z kolei na plażach ratownicy interweniowali głównie w przypadkach: złamań, skręceń, skaleczeń, ukąszeń przez owady, zasłabnięć czy udarów cieplnych. Niestety, mimo rozdawania książeczek informujących o zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą i opasek z numerem telefonu, najczęstszymi interwencjami nadal były akcje poszukiwawcze dzieci i rodziców.

Do dyspozycji osób czuwających nad bezpieczeństwem nad wodą było: pięć łodzi ratowniczych, dwa pojazdy ATV oraz skuter ratowniczy z platformą. Na każdym z czterech kąpielisk znajdował się punkt pomocy doraźnej, w którym stały dyżur pełnił ratownik medyczny, mający do dyspozycji sprzęt do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz defibrylator AED. Piąty defibrylator znajdował się na wyposażeniu Grupy Interwencyjnej Ratownictwa Wodnego.

Przez cały sezon letni stan wód w kąpieliskach był nadzorowany przez Powiatową Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdyni. Na bieżąco pobierano próbki wody, codziennie aktualizowane były serwisy kąpieliskowe, które zawierały wieści dot. koloru flagi, stanu morza, temperatura wody i powietrza. Informacje można było znaleźć na stronach: gdyniasport.pl oraz sk.gis.gov.pl.