Gdynia świętuje 162. urodziny inżyniera Tadeusza Wendy i jego wizję portu

2 min czytania
Gdynia świętuje 162. urodziny inżyniera Tadeusza Wendy i jego wizję portu

Gdynia świętuje pamięć inżyniera, który otworzył Polsce drzwi na świat. W 162. rocznicę urodzin Tadeusza Wendy mieszkańcy i władze miasta spotkali się przy jego pomniku, by oddać hołd wizjonerowi, dzięki któremu Gdynia stała się symbolem morskiej potęgi kraju.

  • Gdynia z dumą wspomina budowniczego swojego portu
  • Gdynia jako symbol polskiej niezależności i rozwoju gospodarczego
  • Tadeusz Wenda – człowiek, który zbudował fundamenty nowoczesnej Polski nad Bałtykiem

Gdynia z dumą wspomina budowniczego swojego portu

23 lipca to wyjątkowa data dla Gdyni – tego dnia obchodzono 162. rocznicę urodzin Tadeusza Wendy, człowieka, którego wizja i determinacja zmieniły oblicze polskiego wybrzeża. Uroczystości odbyły się na ostrodze molo Rybackiego, tuż przy pomniku poświęconym temu wybitnemu inżynierowi.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz miasta, województwa oraz Zarządu Morskiego Portu Gdynia, a także rodzinę Wendy. Szczególnym gościem była jego wnuczka, Hanna Wenda-Uszyńska, która podkreśliła osobisty wymiar tego miejsca: „To takie jego miejsce w Gdyni, gdzie on patrzy na swój port gdzieś tam w oddali, zamyślony… Wielki patriota” – mówiła wzruszona.

Gdynia jako symbol polskiej niezależności i rozwoju gospodarczego

Podczas uroczystości prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek przypomniała o ogromnym znaczeniu pracy Tadeusza Wendy dla miasta i całej Polski. „Projektował Gdynię nie dla siebie, tylko z myślą o przyszłych pokoleniach i o dobrostanie Polski” – podkreśliła w swoim przemówieniu.

Piotr Kajut, doradca wicewojewody pomorskiego Emila Rojka, zwrócił uwagę na historyczne znaczenie decyzji Wendy: „To właśnie on wskazał Gdynię jako miejsce do realizacji wielkiego marzenia II Rzeczypospolitej o dostępie do morza”.

Z kolei Kalina Gierblińska z Zarządu Morskiego Portu Gdynia zaznaczyła: „Port jest synonimem naszego bezpieczeństwa, otwartości i innowacyjności. Kontynuujemy wizję Tadeusza Wendy, patrząc w przyszłość pełną możliwości”.

Uroczystość zakończyło składanie wieńców i wiązanek kwiatów przy pomniku oraz obecność wojskowej asysty honorowej – symbol szacunku dla twórcy gdyńskiego portu.

Tadeusz Wenda – człowiek, który zbudował fundamenty nowoczesnej Polski nad Bałtykiem

Tadeusz Apolinary Wenda przyszedł na świat 23 lipca 1863 roku w Warszawie. Po ukończeniu studiów inżynierskich w Petersburgu zdobywał doświadczenie przy budowie linii kolejowych i portów na terenie Imperium Rosyjskiego. Do ojczyzny wrócił w 1915 roku, by po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zaangażować się w rozwój morskiej infrastruktury.

Od 1920 roku kierował pracami nad powstaniem własnego portu morskiego – dzisiejszej perły polskiego wybrzeża. Dzięki jego wizji i pracy Gdynia stała się jednym z najnowocześniejszych portów na Bałtyku oraz symbolem gospodarczej suwerenności państwa.

Kiedy przeszedł na emeryturę w 1937 roku, pozostawił miasto z infrastrukturą gotową do dalszego rozwoju i pełną dumą mieszkańców z ich wyjątkowego dziedzictwa.

Na podst. Urząd Miasta Gdynia

Autor: krystian