Gdynia przejmuje klëkę i przygotowuje się do Światowego Zjazdu Kaszubów 2026

3 min czytania
Gdynia przejmuje klëkę i przygotowuje się do Światowego Zjazdu Kaszubów 2026


Gdynia szykuje się na wielkie święto Kaszubów! Po dwudziestu latach przerwy miasto ponownie stanie się gospodarzem Światowego Zjazdu Kaszubów, który odbędzie się w lipcu 2026 roku. To wyjątkowa okazja, by uczcić stulecie miasta i pokazać dumę z kaszubskich korzeni.

  • Światowy Zjazd Kaszubów w Szemudzie z udziałem gdyńskich władz
  • Gdynia przygotowuje się do powrotu Światowego Zjazdu Kaszubów
  • Przygotowania do wydarzenia pełne wyzwań i atrakcji

Światowy Zjazd Kaszubów w Szemudzie z udziałem gdyńskich władz

W sobotę w Szemudzie odbyła się kolejna edycja Światowego Zjazdu Kaszubów – wydarzenia, które od 1999 roku gromadzi tysiące osób związanych z kaszubską kulturą i tradycją. Tegoroczne obchody przyciągnęły nie tylko mieszkańców Pomorza, ale także gości z Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz po raz pierwszy z Nowej Zelandii.

Na stadionie gminnym rozpoczęto uroczystości po tradycyjnej mszy świętej, a obecność przedstawicieli wielu samorządów regionu podkreśliła integracyjny charakter imprezy. Wśród gości znaleźli się m.in. ministrowie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Barbara Nowacka oraz delegacje z Gdańska, Wejherowa, Rumi czy Redy.

Szczególnym momentem było przekazanie symbolicznej klëki – tradycyjnej laski sołeckiej – przez gospodarzy z Szemuda na ręce prezydent Gdyni Aleksandry Kosiorek. To znak, że to właśnie Gdynia będzie organizatorem przyszłorocznego zjazdu.

Gdynia przygotowuje się do powrotu Światowego Zjazdu Kaszubów

Po dwudziestu latach przerwy Gdynia znów stanie się centrum kaszubskiego święta. Ostatni raz miasto gościło uczestników tego wydarzenia w 2006 roku. Przekazanie klëki to symboliczne rozpoczęcie przygotowań do jubileuszowej edycji, która zbiegła się ze stuleciem miasta.

Prezydent Aleksandra Kosiorek podkreśliła znaczenie tego wydarzenia dla gdyńskiej tożsamości: „Gdynia należy do Kaszub – Kaszubi budowali port, tworzyli nasze miasto. W przyszłym roku będziemy kontynuować tę tradycję i mam nadzieję, że pobijemy rekord frekwencji”.

Przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Szemiot zaznaczył: „To doskonała okazja, aby pokazać wyjątkową rolę Kaszubów jako historycznych gospodarzy Gdyni”.

Również lokalni działacze kaszubscy nie kryli entuzjazmu. Wiceprezes gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Andrzej Busler zaprosił wszystkich do wspólnego świętowania: „Już za rok wrócimy do kaszubskiego miasta Gdyni”. Radna Natalia Kłopotek-Główczewska dodała: „Będziemy razem celebrować urodziny Gdyni i liczymy na jeszcze większą obecność Kaszubów”.

Przygotowania do wydarzenia pełne wyzwań i atrakcji

Organizacja tak dużej imprezy to spore wyzwanie, co pokazała tegoroczna edycja w Szemudzie. Uczestnicy mogli korzystać z bogatej oferty gastronomicznej serwującej regionalne specjały oraz stoisk lokalnych rękodzielników. Na scenie wystąpiły znane gwiazdy muzyki, a także orkiestry ludowe.

Nie zabrakło widowiskowych prób bicia rekordów – między innymi najdłuższej flagi kaszubskiej oraz jednoczesnej gry na diabelskich skrzypcach. Tradycyjnie do Szemuda przyjechał specjalny pociąg Transcassubia, który tym razem wymagał współpracy z sąsiednią gminą Luzino.

Dla Gdyni oznacza to możliwość bezpośredniego transportu koleją gości prosto do centrum miasta, co znacząco ułatwi dostęp do wydarzeń.

„Gdynia znakomicie sobie poradzi, ma doświadczenie w organizacji dużych eventów. Trzymam kciuki za was i za wasze stulecie w przyszłym roku – pięknego miasta, które z morza wyrosło” – mówił wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski.

Więcej informacji o tegorocznych obchodach można znaleźć na oficjalnej stronie facebookowej Gminy Szemud.

Na podstawie: Urząd Miasta

Autor: krystian