Wspólnie dbamy o gdyńskie zabytki podsumowanie remontów z 2024 roku

3 min czytania
Wspólnie dbamy o gdyńskie zabytki podsumowanie remontów z 2024 roku

Gdynia stawia na ochronę dziedzictwa wyjątkowe spotkanie i inwestycje w zabytki miasta pokazują, jak ważna jest historia dla mieszkańców. Zobacz, jakie zmiany przyniósł 2024 rok i jakie plany szykują się na przyszłość!

  • Gdyńskie zabytki ożywają dzięki wspólnej pasji i działaniom mieszkańców
  • Inwestycje w gdyńskie skarby architektury przynoszą wymierne efekty

Gdyńskie zabytki ożywają dzięki wspólnej pasji i działaniom mieszkańców

21 maja w kościele św. Michała Archanioła na Oksywiu odbyło się już siódme spotkanie z cyklu Wspólnie dbamy o gdyńskie zabytki”. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak wiele serca i pracy wkłada się w ratowanie historycznych miejsc Gdyni. Wśród gości znaleźli się m.in. wiceprezydentka Oktawia Gorzeńska, radny Norbert Anisowicz oraz Miejski Konserwator Zabytków dr Robert Hirsch. Spotkanie zgromadziło również przedstawicieli muzeów, artystów i mieszkańców, którzy wspólnie podsumowali efekty remontów przeprowadzonych w minionym roku.

Kościół św. Michała Archanioła, który przez ostatnie dwa lata przeszedł gruntowną renowację dachu, stał się idealnym miejscem do rozmów o ochronie dziedzictwa. Jak podkreślił dr Hirsch, zakończenie tej inwestycji to nie tylko sukces techniczny, ale też symbol troski o lokalną historię. To doskonały moment, aby zaprosić wszystkich zainteresowanych zabytkami do dyskusji i dalszych działań” dodał konserwator.

Spotkanie z cyklu Wspólnie dbamy o gdyńskie zabytki” jest bardzo ważne, bo możemy co roku spotkać się z osobami, które przede wszystkim dbają o gdyńskie dziedzictwo. Wśród gości są osoby, które zdecydowały się na renowację lub modernizację w zabytkowych budynkach, korzystając ze wsparcia z budżetu miasta Gdyni informuje Oktawia Gorzeńska , wiceprezydentka Gdyni.

Po oficjalnej części uczestnicy odwiedzili V Liceum Ogólnokształcące, gdzie dyrektorka Dorota Dunst serdecznie ich przyjęła. Takie spotkania to nie tylko wymiana doświadczeń, ale także inspiracja do kolejnych działań na rzecz ochrony dziedzictwa.

Inwestycje w gdyńskie skarby architektury przynoszą wymierne efekty

W 2024 roku miasto przeznaczyło blisko milion złotych na renowacje obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Dzięki temu odnowiono między innymi elewacje kamienicy Bankowiec przy ulicy 3 Maja oraz dachy kościołów św. Michała Archanioła i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Prace objęły także historyczne budynki mieszkalne na Świętojańskiej czy Komandorskiej oraz dawną wozownię przy Chylońskiej.

Nie zabrakło również drobniejszych, ale równie istotnych działań renowacji drzwi wejściowych czy posadzek klatek schodowych w willach i kamienicach rozsianych po całym mieście. Te detale mają ogromne znaczenie dla zachowania autentycznego charakteru gdyńskich zabytków.

Warto podkreślić, że od lutego 2024 roku zasady udzielania dotacji zostały rozszerzone o prace konserwatorskie przy historycznych ogrodzeniach posesji oraz elementach wyposażenia klatek schodowych w budynkach wielorodzinnych. To krok naprzód w kompleksowej ochronie miejskiego dziedzictwa.

Aleksander Gosk z Muzeum Marynarki Wojennej przypomniał uczestnikom spotkania o wyjątkowym znaczeniu Ołtarza Polowego i spiżowych tablic upamiętniających zatopione okręty tzw. Małego Panteonu Marynarki Wojennej które są cennym symbolem historii miasta i jego związku z morzem.

Dariusz Dębski z Pomorskiej Komisji Krajoznawczej PTTK zadbał natomiast o porządek na cmentarzu przykościelnym św. Michała Archanioła, gdzie spoczywają zasłużeni gdynianie.

Zapowiedzi kontynuacji takich spotkań dają nadzieję na dalsze zaangażowanie mieszkańców i władz miasta w pielęgnowanie gdyńskiego dziedzictwa kulturowego.

Na podstawie: Urząd Miasta

Autor: krystian