Trzy mozaiki lekarki-artystki zdobią starą gdyńską przychodnię i zachwycają pacjentów
Gdyńska przychodnia zmienia oblicze dzięki niezwykłym mozaikom, które łączą sztukę z medycyną. Trzy wyjątkowe dzieła autorstwa lekarki i artystki Izabeli Fołty wprowadzają pacjentów w świat morskich inspiracji, tworząc przestrzeń pełną spokoju i nadziei.

Wyjątkowa sztuka w sercu Gdyni zdobi ściany przychodni „Śródmieście”

W jednej z najstarszych gdyńskich placówek medycznych pojawiły się trzy unikalne mozaiki, które odmienią codzienność pacjentów i personelu. Ich autorką jest lekarka z Poradni Chirurgii Ogólnej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej „Śródmieście”, Izabela Fołta – nie tylko medyk, ale również absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. To właśnie ona połączyła swoje dwie pasje, tworząc artystyczne dzieła nawiązujące do nadmorskiego charakteru Gdyni.

Już od wejścia do budynku uwagę przyciąga pierwsza mozaika z 2023 roku, przedstawiająca morską panoramę z delfinami, rybami i mewami. Każdy element został ręcznie wykonany z gliny, co wymagało setek godzin pracy i precyzji. Dzięki temu dzieło jest nie tylko piękne, ale też odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Morska opowieść na ścianach gdyńskiej przychodni zachwyca szczegółami

Na kolejnych kondygnacjach przychodni znajdują się dwie kolejne mozaiki, które przenoszą widzów w podwodny świat oraz nad plażę. W najnowszej pracy z 2025 roku syrena obserwuje łabędzia trzymanego w dłoniach – ptaka tak wiernie odwzorowanego, że można dostrzec cechy samca tego gatunku. Wcześniejsza mozaika ukazuje bogactwo życia morskiego – płaszczki, żółwie morskie i ryby znane z gdyńskiego herbu wyglądają niemal jak żywe.

Autorka dołożyła wszelkich starań, by każdy detal był zgodny z rzeczywistością – nawet odwiedziła Dubaj, aby studiować płaszczki w tamtejszych akwariach. Dzięki temu jej prace nie tylko cieszą oko, ale także edukują i przypominają o unikalnym związku miasta z morzem.

„Łączymy przyjemne z pożytecznym. Z jednej strony wielu gdynian, którzy się tu pojawiają, przy okazji ma sposobność zobaczyć piękne prace, które nawiązują do morskości Gdyni, do historii miasta, ale też do jego niepowtarzalnego charakteru, bo jednak te wszystkie obrazy, które widzieliśmy, wskazują bardzo jasno na tożsamość gdyńską. Tworzy to również warunki bardziej przyjazne pacjentowi i wpisuje się w trend humanizmu w medycynie” – podkreślił Tomasz Augustyniak, dyrektor zarządzający ds. społecznych.

Mozaiki są nie tylko płaskimi kompozycjami – niektóre elementy wypukłe dodają im przestrzenności i głębi, co potęguje wrażenie zanurzenia w morskim świecie. Oprócz nich w przychodni można zobaczyć także drobne rzeźby przedstawiające muszle i ryby, które dodatkowo wzbogacają artystyczną atmosferę miejsca.

Gdyńska przychodnia staje się miejscem sztuki i refleksji dla pokoleń mieszkańców

Bartosz Domański, prezes Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej „Śródmieście”, zwrócił uwagę na wartość tych dzieł dla pacjentów: „Bardzo nam zależało, żeby wdrożyć w przychodni ducha humanizmu, aby osoby przychodzące tu w trudnych dla siebie chwilach miały moment obcowania z otoczeniem, które pozwoli trochę ukoić ból, cierpienie i lek. Pomysł i praca Pani Doktor przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.”

Obecnie jedna ze ścian pozostaje jeszcze pusta – jednak jak zdradziła sama autorka mozaik Izabela Fołta, ma już pomysł na kolejną pracę. Podobnie jak poprzednie będzie inspirowana plażą i morzem. To zapowiedź dalszego rozwoju artystycznego projektu wpisującego się w lokalną tożsamość.

„Za rok będziemy obchodzić setne urodziny Gdyni. To wyjątkowy jubileusz i mamy nadzieję uczcić go nie tylko rocznicowymi wydarzeniami, ale również czymś, co pozostanie po nim na lata. Być może uda nam się stworzyć okolicznościowe dzieło podobne do tych, które widzieliśmy w przychodni. Na razie jednak przed nami dużo ustaleń i pracy organizacyjnej” – zapowiedział Łukasz Kobus, dyrektor generalny Urzędu Miasta w Gdyni.

Dzięki takim inicjatywom gdyńskie placówki medyczne stają się miejscem nie tylko leczenia ciała, lecz także ukojenia ducha poprzez kontakt ze sztuką silnie zakorzenioną w lokalnym pejzażu i historii miasta.


Opierając się na: Urząd Miasta Gdynia