Osteoporoza to problem, który dotyka coraz więcej osób, zwłaszcza w starszym wieku. Aby zwiększyć świadomość na temat tej podstępnej choroby, Gdynia zorganizowała wydarzenie edukacyjne, które miało na celu przekazanie mieszkańcom istotnych informacji na temat profilaktyki i diagnostyki osteoporozy.
- Wydarzenie edukacyjne w Gdyni: "Z miłości do kości"
- Znaczenie profilaktyki osteoporozy
- Wykłady i warsztaty dla mieszkańców
- Osteoporoza – co warto wiedzieć?
Wydarzenie edukacyjne w Gdyni: "Z miłości do kości"
20 listopada w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyło się wydarzenie pod nazwą „Z miłości do kości”. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji ekspertów, którzy dzielili się swoją wiedzą na temat osteoporozy oraz jej profilaktyki. Wiceprezydent Gdyni, Tomasz Augustyniak, oraz Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia, powitali zgromadzonych gości, podkreślając znaczenie edukacji w walce z tą chorobą.
Znaczenie profilaktyki osteoporozy
Wiceprezydent Augustyniak zaznaczył, jak ważne jest zwiększanie świadomości na temat osteoporozy, która może rozwijać się bezobjawowo przez długie lata. „Działania, które Gdynia podejmuje na rzecz profilaktyki osteoporozy w ostatnich latach, są szczególnie istotne. Edukujemy co do choroby, jaką jest osteoporoza, choroby podstępnej, bo trawiącej organizm człowieka po cichu” – mówił wiceprezydent.
Program, który realizuje Gdynia, obejmuje badania dla osób powyżej 64. roku życia oraz dla tych z czynnikami ryzyka, które mogą je wykonać od 40. roku życia. Dzięki mobilnym osteobusom mieszkańcy mogą korzystać z badań w dogodnych lokalizacjach w mieście.
Wykłady i warsztaty dla mieszkańców
Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów prowadzonych przez dietetyka klinicznego, Filipa Szafrana, oraz Elizę Nowicką, specjalistkę w dziedzinie diagnostyki osteoporozy. Tematyka wykładów obejmowała zarówno fundamenty zdrowia kości, jak i czynniki ryzyka związane z osteoporozą. W trakcie panelu dyskusyjnego moderowanego przez Nikolę Czerwińską omawiano także, jakie kroki można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Uczestnicy mieli również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce, rozwiązując pretesty oraz uczestnicząc w sesji Q&A, gdzie mogli zadawać pytania ekspertom. Na koniec wydarzenia odbył się posttest oraz krzyżówki tematyczne, a dla najlepszych uczestników przewidziano nagrody oraz tematyczne gadżety.
Osteoporoza – co warto wiedzieć?
Osteoporoza to poważna choroba, która prowadzi do osłabienia kości i zwiększenia ryzyka złamań. Czynnikami ryzyka osteoporozy są m.in. niewłaściwa dieta, niska aktywność fizyczna, obciążenie genetyczne oraz zmiany hormonalne związane z wiekiem. W Polsce blisko 2 miliony osób zmaga się z tą chorobą, co podkreśla wagę działań mających na celu jej profilaktykę.
Miasto Gdynia, wraz z Gdyńskim Centrum Zdrowia, realizuje program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy, który potrwa do 2025 roku. Inicjatywa ta skierowana jest przede wszystkim do kobiet powyżej 40. roku życia z czynnikami ryzyka oraz do kobiet, które ukończyły 65 lat. Ocena ryzyka złamań odbywa się za pomocą narzędzia FRAX, które pozwala na oszacowanie 10-letniego ryzyka złamania na podstawie różnych czynników.
Urząd Miasta Gdynia