Stopy wibracyjnej, mające inną nazwę ubijak lub skoczek to maszyny budowlane, które służą do ubijania oraz zagęszczania gruntu, takiego jak piach, żwir, czy inne kruszywa. Urządzenie to jest jednym z podstawowych i najlżejszych sprzętów na placu budowy. Dzięki temu bez problemu zastąpi pracę ludzkich rąk, skracając tym samym czas pracy. Wykorzystywane są najczęściej w wykopach i trudno dostępnych miejscach.
Gdzie sprawdzi się stopa wibracyjna?
Wiele prac budowlanych musi posiadać odpowiednio przygotowaną powierzchnię, przed ich rozpoczęciem. Dlatego też wykonać musimy zagęszczenie terenu, czyli podniesienia stabilności gruntu. Wykorzystamy do tego urządzenie nazywane stopą wibracyjną, znane również pod nazwą ubijak. Proces ubijania wytwarza specjalne wibracje, które powodują, że cząsteczki ziemi układają się równo obok siebie. W jakich sytuacjach zatem należy sięgnąć po ubijak?
Miejsc, gdzie wykorzystuje się stopy wibracyjne, jest sporo. Wśród nich znajdziemy remonty, czy budowanie dróg, a także tworzeniu chodników oraz parkingów. W miejscu, gdzie będzie ułożona kostka brukowa lub asfalt, ubijak będzie niezastąpiony, gdyż należy pod tymi materiałami dokładnie ubić występujące tam kruszywo. Jeśli jednak wszystkie prace mają być wykonane fachowo, musimy wybrać do tego odpowiednio dobrany sprzęt.
Jakie parametry są ważne podczas wyboru stopy wibracyjnej?
Decydując się na zakup ubijaka, warto sprawdzić jakie parametry posiada dobre urządzenie, aby sprawdziło się podczas wykonywanej pracy. Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru stopy wibracyjnej?
- Silnik – jeden z najważniejszych elementów każdego urządzenia, który odpowiada za cały proces jej działania. Ubijak może być napędzany silnikiem benzynowym, diesla lub akumulatorem elektrycznym. To który wybierzemy w dużej mierze, zależy od naszych własnych potrzeb.
- Liczba uderzeń – należy sprawdzić ile razy stopa, będzie miała kontakt z ubijanym terenem. Będzie to miało wpływ na jego głębokość. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę także na siłę ośrodkową, która przełoży się na siłę oddziaływania na grunt.
- Wymiary – ten element dopasować należy pod kątem terenu oraz wykonywanej pracy.
- Marka – aby urządzenie pracowało wydajnie i efektywnie, warto sięgnąć po produkty znanych i polecanych producentów.
Użytkowanie stopy wibracyjnej, a zasady eksploatacji
Chcąc cieszyć się efektami pracy stopy wibracyjnej, musimy w pierwszej kolejności zapoznać się ze specyfikacją urządzenia, czyli przestudiowania instrukcji obsługi, załączonej przez producenta. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko szybkiego zużycia sprzętu oraz niepotrzebnych awarii. Tym samym zadbamy o bezpieczeństwo osoby, która będzie obsługiwała maszynę.
Na początek zauważmy, iż stopa wibracyjna jest dość ciężkim urządzeniem, które wymaga siły i wytrzymałości. Pamiętajmy także o tym, że podczas włączonego silnika nie należy zostawiać maszyny bez żadnego nadzoru. Podczas pracy zmiana biegu z jałowego na maksymalny, musi odbyć się w miarę szybkim tempie, aby nie doszło do awarii sprężyny. Zanim zaczniemy wykonywać zlecenie, ważne jest także rozgrzanie silnika. Nie należy więc pracować na najwyższych obrotach przy zimnym silniku, gdyż skrócimy w ten sposób żywotność ubijaka.
Szeroka oferta zagęszczarek dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/zageszczarki