Marynarka Wojenna świętuje na Bałtyku w niedzielę
W minioną niedzielę mieszkańcy oraz turyści mogli wziąć udział w wyjątkowych obchodach Święta Marynarki Wojennej, które są częścią uroczystości Dni Morza. To wydarzenie nie tylko pielęgnuje tradycje morskie, ale również przyciąga wielu gości, oferując liczne atrakcje i ceremonie.

Uroczystości rozpoczęły się od podniesienia wielkiej gali banderowej

Niedzielne obchody Święta Marynarki Wojennej rozpoczęły się od podniesienia wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej. Ta tradycyjna ceremonia stanowi symboliczny początek święta, które ma na celu przypomnienie o bogatej historii polskiej obecności na Bałtyku. Od samego rana mieszkańcy i turyści mogli obserwować okręty w pełnej krasie, co stanowiło wyjątkowe widowisko.

Oficjalne uroczystości przy pomniku Polski Morskiej

Kolejnym punktem programu była uroczystość przy pomniku Polski Morskiej, gdzie o godzinie 11:00 delegacje złożone z przedstawicieli władz państwowych i samorządowych złożyły kwiaty. Wśród uczestników znaleźli się m.in. wiceprezydent Tomasz Augustyniak oraz przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Szemiot. To moment, który zawsze wzbudza wiele emocji i jest okazją do oddania hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do budowy i obrony polskiej floty.

Uroczysty apel i defilada na nabrzeżu Pomorskim

Po ceremonii przy pomniku, uczestnicy przenieśli się na nabrzeże Pomorskie, gdzie przed okrętem-muzeum ORP „Błyskawica” odbył się uroczysty apel. Towarzyszyły mu okolicznościowe przemówienia oraz życzenia, a całość uświetnił salut świąteczny – 21 wystrzałów armatnich z pokładu ORP „Błyskawica”. Defilada z wojskową asystą honorową była kolejnym punktem programu, który przyciągnął tłumy widzów. Wydarzenie to stanowiło doskonałą okazję do przypomnienia o bogatej tradycji i historii polskiej Marynarki Wojennej.

Piknik marynarski na molo Południowym

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, mieszkańcy i turyści mogli wziąć udział w pikniku marynarskim na molo Południowym. Piknik, który trwał do godziny 20:30, oferował mnóstwo atrakcji dla dużych i małych. Można było obejrzeć sprzęt wojskowy, potrenować z żołnierzami, posłuchać muzyki i spróbować wojskowej grochówki. Dla wielu była to również okazja do bezpłatnego zwiedzenia Muzeum Marynarki Wojennej oraz czterech okrętów: ORP „Piorun”, ORP „Orzeł”, ORP „Albatros” i ORP „Błyskawica”.

Historia Święta Morza i jego znaczenie

Tradycja obchodów Święta Morza ma swoje korzenie w obrzędach kaszubskich z przełomu XVIII i XIX wieku. Obrzędy te zawsze miały charakter ludowy i podkreślały związek ludności z morzem. W 1932 roku Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Pomysł ten przerodził się w doroczne obchody poświęcone morzu, które kontynuowano nawet podczas wojny i okupacji.

Święto Marynarki Wojennej jako finał obchodów Święta Morza

Święto Marynarki Wojennej po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. Po wojnie ustanowiono, że święto to będzie obchodzone w ostatnią niedzielę czerwca, jako finał obchodów Święta Morza. W ten sposób tradycje morskie są pielęgnowane i przekazywane kolejnym pokoleniom, a mieszkańcy mają okazję do wspólnego świętowania i refleksji nad historią i znaczeniem polskiej floty.


Na podstawie: UM Gdynia