W sercu Gdyni, przy ulicy Łowickiej 44, znajduje się miejsce, które od roku jest kotwicą wsparcia dla lokalnej społeczności. Port dla Rodziny, bo o nim mowa, świętuje pierwszą rocznicę działalności, będąc nie tylko przystanią dla potrzebujących porady, ale także centrum integracji mieszkańców.
- Port dla Rodziny, działający od roku, przyciąga mieszkańców Gdyni oferując bezpłatne konsultacje z ekspertami w różnych dziedzinach.
- W ciągu pierwszego roku działalności, placówka zdołała udzielić wsparcia ponad 200 osobom.
- Spotkanie z okazji pierwszej rocznicy działalności Portu dla Rodziny zgromadziło ważne postacie lokalnej społeczności oraz podkreśliło znaczenie placówki dla Gdyni.
- Wśród planów na przyszłość placówka zapowiada warsztaty psychologiczne dla mam.
- Placówka powstała dzięki wsparciu stowarzyszenia Katolickie Centrum Kultury i Narodowego Instytutu Wolności.
Gdyńska przystań wsparcia, jak można by nazwać Port dla Rodziny, to inicjatywa, która wyrosła z potrzeby serca i zaangażowania społeczności lokalnej. To właśnie tutaj, pod adresem ul. Łowickiej 44, mieszkańcy Gdyni znajdują otwarte drzwi do świata specjalistycznej pomocy, gdzie mogą liczyć na profesjonalne wsparcie psychologa, prawnika, pedagoga czy logopedy.
– To był dla nas bardzo pracowity rok. W sumie ponad 200 osób skorzystało z pomocy „Portu”. To dużo więcej niż zakładaliśmy. Okazuje się, że zapotrzebowanie na takie konsultacje jest bardzo duże – podkreśla Aleksandra Kamińska, koordynatorka Portu dla Rodziny.
Podczas uroczystości rocznicowej, która odbyła się 4 marca, nie zabrakło momentów refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami oraz planami na przyszłość. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta, a także mieszkańcy i osoby, które na co dzień tworzą to wyjątkowe miejsce.
– Takie miejsca jak tutaj, które są nastawione na działania na rzecz społeczności lokalnej, to miejsca, które powinny powstawać w dużej liczbie na całej mapie naszego kraju – mówi Agnieszka Buczyńska, ministerka ds. społeczeństwa obywatelskiego.
Port dla Rodziny to nie tylko przestrzeń pomocy i wsparcia. To także miejsce spotkań, wymiany doświadczeń i budowania społeczności. Kamińska dodaje, że dla wielu osób stało się to miejscem, gdzie mogą przyjść, napić się kawy, porozmawiać i podzielić się swoim życiem. Dzięki takim miejscom, Gdynia staje się miastem jeszcze bardziej przyjaznym i otwartym na potrzeby swoich mieszkańców.
W odpowiedzi na rosnące potrzeby społeczności, placówka zapowiada nowe inicjatywy, w tym warsztaty psychologiczne dla mam, które mają wystartować w kwietniu. To dowód na dynamiczny rozwój Portu dla Rodziny i jego otwartość na różnorodne potrzeby mieszkańców Gdyni.
Podstawą sukcesu Portu dla Rodziny jest zaangażowanie stowarzyszenia Katolickie Centrum Kultury oraz wsparcie Narodowego Instytutu Wolności. Dzięki tym fundamentom udało się stworzyć przestrzeń, która z każdym dniem coraz mocniej wpisuje się w tkankę społeczną miasta, stanowiąc ważny punkt na mapie Gdyni.
Wg inf z: Urząd Miasta w Gdyni