Własny dom drewniany jest marzeniem niejednej osoby ceniącej sobie naturalne rozwiązania i niepowtarzalny klimat w miejscu zamieszkania. Odpowiednie kroki należy jednak podjąć jeszcze przed etapem planowania budowy. Pierwszym, najważniejszym elementem jest bowiem wybór działki, na której powstanie dom. O czym warto pamiętać? Podpowiadamy.
Rodzaj działki
Największą ilością możliwych sposobów zagospodarowania cieszy się działka budowlana. To właśnie ona będzie najbezpieczniejszym, uniwersalnym rozwiązaniem, na którym z pewnością będzie można wybudować dom z drewna. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy chcemy mieć letniskowy domek drewniany. Na prywatnej działce rekreacyjnej można wybudować domek rekreacji indywidualnej, który będzie służył do okresowego przebywania. Jeśli chcemy przebywać w nim przez cały rok, domek należy wybudować w odpowiedniej technologii.
Pod budowę domu drewnianego nie nada się natomiast działka rolna. Kupując ją należy zmienić jej status, co jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto mieć przy tym świadomość, że nie zawsze zmiana statusu działki na budowlaną jest prosta i szybka.
Dostępne media
Coraz większą popularnością cieszą się domy drewniane całoroczne Pomorskie, Podkarpackie, Mazowieckie i wszystkie inne województwa idealnie nadają się na wzniesienie takiego budynku, jeśli tylko taka jest chęć właściciela działki. Ważne, aby na działce znajdował się dostęp do najważniejszych mediów - woda, prąd, sieć gazowa, kanalizacja, a dla wielu także dostęp do szybkiego internetu jest tu kluczowa.
Brak poszczególnych mediów to spory problem. Można go rozwiązać, jednak z pewnością nie będzie to tania droga. Najwygodniej kupić działkę, która posiada cały pakiet mediów.
Otoczenie domu
Wybór działki pod dom drewniany właściwie niewiele różni się od wyboru działki pod tradycyjny dom murowany. Warto zwrócić tym samym uwagę na otoczenie wokół działki:
- rzeka lub duży, niezabezpieczony zbiornik wodny znajdujący się w pobliżu - przy silnych i długich opadach deszczu może istnieć ryzyko podtopienia domu
- wyjątkowo nierówny teren - dom może się osuwać. Konieczne okazuje się wyrównanie terenu, które również pochłonie część finansów
- infrastruktura - niektórzy chcą postawić dom w całkowitej głuszy, aby celebrować spokój i samotność. Dla innych niezbędna będzie sieć dróg i bardzo dobry dojazd
Podsumowując, warto wybrać działkę, która spełnia nasze oczekiwania pod względem otoczenia i dojazdu.
Ukształtowanie terenu
Każda działka różni się nieco rodzajem gleby i kształtem, przez co nie każda nada się do bezpośredniej budowy. Tutaj z pomocą przychodzą specjaliści. Powinni ocenić konieczność równania działki, zaawansowanego drenażu lub wzmocnionych fundamentów. Niekiedy może się okazać, że niezbędną czynnością będzie wymiana gruntu, na którym znajdować się będzie dom drewniany.
Odpowiedni wybór działki z pewnością ułatwi proces budowy i sprawi, że na drodze do wymarzonego lokum nie pojawi się żaden większy problem.