Jak połączyć podłogę w kuchni z salonem?

Współcześnie często wybieranym rozwiązaniem jest łączenie podłogi w kuchni z tą w salonie, aby uzyskać efekt przestrzeni i estetyki. Ma to znaczenie szczególnie w sytuacjach, gdy salon lub jadalnia stanowią część kuchni i gdy pomieszczeń tych nie oddziela ściana. Wbrew pozorom istnieje mnóstwo ciekawych opcji, które można wykorzystać w praktyce. O jakich mowa? Podpowiadamy.

  1. Jednolita podłoga

Jeśli nie chcemy angażować się w dobór faktur, materiałów czy kolorów do poszczególnych pomieszczeń wystarczy zdecydować się na jednolitą podłogę w obu pomieszczeniach. Unikniemy nieudanych połączeń, które przy braku wyobraźni mogą dać wręcz karykaturalny efekt. Chcąc zaoszczędzić czas lub przy docenianiu minimalistycznych, klasycznych rozwiązań, warto po prostu kupić większą ilość płytek lub paneli, a następnie ułożyć je zarówno w kuchni, jak i w salonie.

  1. Płytki i panele winylowe

Dość oryginalnym połączeniem są płytki w kuchni oraz panele winylowe (ewentualnie laminowane) w salonie. Oba materiały charakteryzują się trwałością i są bardzo proste w czyszczeniu, co ma ogromne znaczenie ze względu na ryzyko rozlania płynów. Przy takim połączeniu ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

W zależności od własnych preferencji oraz stylu aranżacji wnętrz można zdecydować się na delikatne przejście (różnica 1-2 tonów między płytkami a panelami) bądź ciekawy kontrast (np. grafitowe lub czarne płytki w kuchni i marmurkowe panele w salonie). Osoby szukające szerokiej oferty produktów wysokiej jakości powinny dokładnie poznać podłogi Kościerzyna.

  1. Różne rodzaje drewna

Wreszcie coś dla miłośników ciepłych, przytulnych i eleganckich wnętrz - ponadczasowe drewno. Sprawdzi się zawsze, bez względu na styl aranżacji czy aktualną modę. Warto zdecydować się na dwa różne odcienie drewna. Tutaj można kierować się zasadą przestronności pomieszczeń - w mniejszym lepiej postawić na jasne drewno (aby optycznie je powiększyć), zaś w większym warto ułożyć podłogę z ciemnego drewna.

Równie dobrze sprawdzi się połączenie ciepłych odcieni z chłodnymi. Przykładowo, w kuchni można zdecydować się na podłogę drewnianą w odcieni chłodnej bieli, delikatnej szarości lub z niebieskim refleksem, zaś w salonie położymy wówczas podłogę drewnianą kasztanową, cedrową, jesionową, sosnową, dębową lub wykonaną z innych, “ciepłych” gatunków.

  1. Panele winylowe w różnych odcieniach

Zdecydowanie najczęściej spotkać można panele winylowe (lub laminowane) na podłogach w całym mieszkaniu. Aby zachować wysoką estetykę aranżacji warto zdecydować się np. na panele winylowe gładkie, o chłodnym kolorze do kuchni i panele winylowe gładkie, o chłodnym odcieniu 1-2 tony różniącym się od tych w kuchni do salonu. Pozostając przy tym samym kolorze, jednak modyfikując odcień, można uzyskać efekt płynnego przejścia.