Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej osoby, która decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego. W większości kultur, w świętowanie zaślubin pary zakochanych włącza się wiele osób, w tym rodzina, przyjaciele, a czasem nawet sąsiedzi, czy też całe wioski. Każdy kraj, a nawet region ma swoje tradycje z tym związane, a jak wyglądają tradycje i zwyczaje ślubne w Polsce? O czym wciąż się pamięta, a co powoli przestaje mieć dla nowożeńców i ich gości znaczenie w tym szczególnym dniu?
- Tradycje związane ze ślubem kościelnym
- Tradycje związane ze strojem panny młodej
- Inne tradycje i zwyczaje weselne
Tradycje związane ze ślubem kościelnym
Trzeba pamiętać o tym, że nie każda para decyduje się na ślub kościelny, niektórzy chcą poprzestać na ślubie cywilnym. W takim wypadku wiele tradycji i zwyczajów związanych z wiarą jest pomijanych. Przykładem może być to, co ma miejsce w domu panny młodej, jeszcze przed samym ślubem. Chodzi nie tylko o wykupiny, które są ważną tradycją w wielu regionach naszego kraju, ale także o wspólną modlitwę pary młodej i rodziców, a także pobłogosławienie młodych. Błogosławieństwo Pary Młodej opisano na Kedu.pl, warto zapoznać się z informacjami na ten temat, jeśli chcemy, by zwyczaj ten był częścią naszych zaślubin.
Po błogosławieństwie młoda para wraz ze zgromadzonymi w domu gośćmi tworzą orszak ślubny i udają się do kościoła. Zwykle podczas tej drogi, mieszkańcy z okolicy zagradzają im przejście, robiąc tzw. bramy, za co otrzymują wódkę weselną lub słodycze. Pod ołtarz powinien zaprowadzić parę młodą ksiądz, a za nimi zwykle kroczą świadkowie.
Tradycje związane ze strojem panny młodej
Praktycznie wszystko, co ma na sobie panna młoda w dniu ślubu, ma jakieś znaczenie i wywodzi się z różnych tradycji. Oczywiście nie wszyscy przywiązują do tego wagę, nie mniej już sam kolor sukni ślubnej oraz często zakładany welon lub wianek są bezpośrednio związane z tradycjami około ślubnymi. Ponadto panna młoda powinna mieć na sobie coś starego, niebieskiego i pożyczonego. To ma jej zapewnić szczęście oraz wierność w małżeństwie, a także symbolizować pomoc, na jaką zawsze będzie mogła liczyć od innych.
Inne tradycje i zwyczaje weselne
Po wyjściu z kościoła nowożeńcy są zazwyczaj obsypywani ryżem i drobnymi monetami. Ma im to zapewnić szczęście i dobrobyt. Po dotarciu na salę, w które ma odbyć się wesele, młodzi witani są chlebem i solą, pan młody powinien przenieść pannę młodą przez próg. Kolejnym punktem wesela, stanowiącym tradycję, jest pierwszy taniec, otwierający tę mniej oficjalna część imprezy.
W trakcie wesela zwykle organizowane są różne konkursy i zabawy, jednak w większości nie mają one zakorzenienia w tradycji. Wyjątkiem mogą być tradycyjne wiejskie wesela, organizowane w różnych zakątkach Polski, podczas których odśpiewywane są tradycyjne pieśni i w różny sposób nawiązuje się do miejscowych zwyczajów. Jedną z atrakcji, która jednocześnie stanowi punkt kulminacyjny wesela i posiada wielowiekową tradycję, są oczepiny. Zwykle mają one miejsce o północy i polegają na tym, że pan młody zdejmuje pannie młodej wianek lub welon, a ona z kolei odpina jego muszkę lub krawat. Te elementy strojów są podrzucane tak, by panny i kawalerowie obecni na zabawie mieli szansę je złapać. W ten sposób wyłania się nową parę młodą.