Skuteczne sposoby na wzmacnianie podłoża

W celu posadowienia obiektu architektonicznego konieczne jest dobranie wytrzymałego, wysokonośnego gruntu. Co jednak, gdy w efekcie badań gruntowych okaże się, że działka posiada mało trwałe i niestabilne podłoże? Z pomocą przychodzą firmy, które trudnią się jego wzmacnianiem, zagęszczaniem. Przedstawiamy 4 najpopularniejsze metody na zwiększenie nośności gruntu.

Kolumny żwirowe i żwirowo-betonowe

Kolumny żwirowe i żwirowo-betonowe to pierwsza z często stosowanych przez profesjonalistów metod pozwalających na wzmocnienie, zagęszczenie podłoża. Polega ona na wykonaniu w gruncie specjalnych palów. Kruszywo lub beton wprowadzane są za pomocą profesjonalnych maszyn, wibratorów. Dzięki wykonaniu tych konstrukcji możliwe jest nie tylko zwiększenie nośności gruntu oraz ograniczenie możliwości upłynnienia, ale także zmniejszenie głębokości posadawiania (co pozwala na znaczne oszczędności podczas prowadzonych prac) oraz wzrost stateczności zboczy. Metoda ta bardzo często stosowana jest do zagęszczenia piasków oraz rekultywacji gruntów – stanowi niezwykle skuteczne rozwiązanie w tym przypadku. Co ciekawe bardzo dobrze sprawdza się na terenach zagrożonych trzęsieniami ziemi, zmniejszając ryzyko powstania przemieszczeń w czasie ich trwania.

Zagęszczanie gruntu metodą dynamiczną

Zagęszczanie gruntu to jedna z technik wzmocnienia podłoża (keller.com.pl), która może mieć zastosowanie na wielu rodzajach gruntu, jednak najczęściej stosowana jest w przypadku ziem niespoistych oraz nasypów. Do wykonania prac potrzebny jest ciężar o masie około 10-30 ton, który upuszcza się na ziemię za pomocą dźwigu. Jego praca pozwala na usunięcie pustek gruntowych. Dzięki temu zwiększa się nośność gruntów, obiekty budowlane są w mniejszym stopniu narażone na osiadanie. Zmniejsza się ryzyko upłynnienia. Podczas prac bardzo często dodatkowo stosuje się sondowania statyczne lub dynamiczne, które pozwala na sprawdzenie jakości zagęszczania gruntu.

Zagęszczanie impulsowe

Zagęszczanie impulsowe stanowi metodą wzmacniania powierzchni pod posadowienie obiektu budowlanego podobną do zagęszczanie gruntu metodą dynamiczną, jednak do działań wykorzystuje się młot hydrauliczny, którym uderza się w powierzchnię gruntu. Dzięki wykonanym pracom zwiększa się nośność gruntu oraz zredukowane jest osiadanie. Warto jednak podkreślić, że ta metoda nie ma bardzo szerokiego zastosowania, ponieważ dzięki niej możliwe jest jedynie wzmocnienie gruntów niespoistych zalegających do głębokości maksymalnie około 6 metrów. W czasie wykonywania prac konieczne jest prowadzenie ich monitoringu, by móc wskazać strefy niedogęszczone.

Dreny prefabrykowane

Dreny prefabrykowane stosuje się najczęściej w słabych nasyconych wodą gruntach drobnoziarnistych. Pozwalają one na odprowadzenie z nich cieczy. Wykorzystywane podczas pracy elementy mają formę plastikowej listwy posiadającej uformowane kanały. Rozmieszcza się je w kształt siatki, by jak najlepiej i jak najszybciej odfiltrować wodę i zagęścić teren. W efekcie dochodzi do konsolidacji gruntów, a dzięki temu zmniejszone zostaje osiadanie w przyszłości posadowionych obiektów architektonicznych.