Odbiór mieszkania od dewelopera

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym to najczęściej wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Jako że kupujemy nowe mieszkanie od dewelopera, często jesteśmy przekonani, że lokal jest wolny od wad, co nie oznacza, że możemy pominąć odbiór techniczny, który jest naszym obowiązkiem.

Odbiór techniczny mieszkania na rynku pierwotnym

Osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości wielokrotnie zadają sobie pytanie, jak wygląda procedura oddania gotowego mieszkania przez dewelopera. Zarówno nowe mieszkania w Gdyni Orłowo, jak i pozostałych lokalizacjach muszą przejść odbiór techniczny. To ostatni etap, dzielący przyszłych właścicieli od otrzymania kluczy. Jak prawidłowo przeprowadzić odbiór techniczny? Podpowiadamy.

Przede wszystkim musimy ze sobą zabrać odpowiednie narzędzia (kątownik, miarka, latarka, próbnik, poziomica). Zabierzmy też umowę i plan mieszkania ze schematem instalacji, a także notes i coś do pisania. Pamiętajmy, że deweloper powinien nam przekazać szeroką dokumentację (m.in. dokumentację budowy, dokumentację powykonawczą, wszelkie instrukcje obsługi, gwarancje, świadectwo charakterystyki energetycznej budynku).

Sam odbiór najlepiej przeprowadzać w ciągu dnia. Naturalne światło dzienne lepiej uwypukla wszelkie niedoskonałości i niedoróbki. Wszystko powinniśmy sprawdzić bardzo dokładnie i starannie, a ewentualne uwagi zanotować w notesie. Skupmy się na następujących elementach:

  • Metraż mieszkania – skontrolujmy, czy wielkość lokalu jest zgodna z tym, co zawierała specyfikacja. Pamiętajmy, że w metraż nie wliczamy balkonu czy tarasu.
  • Ściany i sufity – ściany powinny być proste, bez wybrzuszeń. Sprawdzamy je przy pomocy poziomicy, kątownik posłuży do sprawdzenia kątów prostych w narożnikach.
  • Okna – sprawdźmy ich szczelność i wygląd. Ramy i parapety nie powinny mieć rys i być pochlapane farbą. Okna muszą otwierać się płynnie, bez pisków i skrzypień.
  • Elektryka – instalacja elektryczna musi być rozmieszczona zgodnie z projektem. Policzmy wszystkie punkty (gniazdka, wyłączniki, przełączniki). Do kontroli prądu w gniazdkach służy próbnik. Musimy sprawdzić, czy nie występują migania i zwarcia.
  • Ogrzewanie – grzejniki nie mogą być uszkodzone (uszkodzenia najczęściej w dolnej części i przy klatce wentylacyjnej). Powinny być też dobrze zamocowane i szczelne, co sprawdzamy przez kilkukrotne odkręcanie i zakręcanie zaworów.
  • Instalacja wodociągowa i kanalizacyjna – sprawdźmy, czy poprawnie podłączono wszystkie dopływy i odpływy.
  • Drzwi – nie mogą być zarysowane, powinny też swobodnie otwierać się i zamykać. Muszą być też zawieszone na odpowiedniej wysokości, gdyż znajdą się pod nimi płytki lub panele. Dotyczy to wszystkich drzwi w mieszkaniu (wejściowe i do pomieszczeń).
  • Podłoga – musi być wypoziomowana i równa. Sprawdzimy to przy pomocy poziomicy lub łaty.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Jeśli zauważyliśmy niedociągnięcia i usterki, musimy je zgłosić deweloperowi na piśmie. Jeżeli są to wady mało istotne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpisać protokół zdawczo-odbiorczy. Co innego w przypadku wad dotyczących kluczowych elementów. Wówczas nie powinniśmy podpisać takiego protokołu, a na odbiór techniczny umówić się raz jeszcze po usunięciu zgłoszonych usterek.

Podsumowując, często mieszkania odbierane od dewelopera są wolne od większych usterek, ale niedociągnięcia są czymś normalnym. Jako że wielokrotnie posiłkujemy się kredytem hipotecznym, a mieszkanie kupujemy raz lub maksymalnie dwa razy w życiu, warto być czujnym i odbiór lokalu deweloperskiego przeprowadzić z dużą dokładnością i starannością.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl