Diastema to bardzo charakterystyczna przerwa miedzy górnymi jedynkami. Występuje ona u dzieci jak i dorosłych. Dla jednych jest czymś dodającym uroku osobistego dla innych kłopotem i przyczyną wstydu. Osoby takie chętnie by się jej pozbyły, czy jest to możliwe ? Skąd wzięła się diastema i czy jest atutem czy wadą kosmetyczną?
Co to jest diastema ?
Diastema to przerwa miedzy górnymi siekaczami, która wynosi przynajmniej 2mm. Jest ona widoczna w czasie mówienia i przy zwykłym otwieraniu ust. Diastema może być leczona lub pozostawiona jako naturalna przerwa między zębami, w zależności od tego jak pacjent się z nią czuje oraz czy przysparza mu problemów.
Przyczyny powstania i rodzaje diastemy
Przyczyny powstania diastemy mogą być różne. Najczęściej jest to przerost wędzidełka wargi górnej. A jego niskie przyczepienie, zaburza prawidłowy wzrost zębów. Innymi przyczynami mogą być: dodatkowy ząb, który wyrósł w podniebieniu, brak siekaczy bocznych, zbyt małe żeby ( mikrodoncja), za mała ilość zębów i uraz mechaniczny. Diastema dowiedz się więcej od Ziombków Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu.
W związku z przyczynami wyróżnia się :
- diastemę prawdziwą, której przyczyną jest przerost wędzidełka,
- diastemę fizjologiczną , pojawiającą się przed wyrżnięciem zębów bocznych,
- diastemę rzekomą, którą wywołują pozostałe czynniki.
Diastema u najmłodszych
Diastema u najmłodszych pacjentów najczęściej nie wymaga żadnego leczenia. Jest nią naturalna fizjologiczna szczelina, pojawiająca się przed wyrżnięciem się zębów bocznych lub innych zębów, na skutek czego zęby w szczęce są jeszcze luźno ułożone. Wraz z wyrżnięciem się wszystkich stałych zębów, najczęściej samoistnie zanika. Jeżeli tak się nie dzieje, należy się skonsultować z lekarzem stomatologiem lub ortodontą, żeby ocenił przyczyny powstania diastemy i przedstawił możliwości jej leczenia. Najlepiej zrobić to w dobrej, cenionej klinice stomatologicznej, w której przyjmują lekarze z odpowiednim podejściem do małego pacjenta, posiadają doświadczenie i wysokiej klasy sprzęt. Jednym z takich miejsce jest stomatologia dziecięca Ziombki w Poznaniu.
Leczenie diastemy
Zanim przeprowadzi się leczenie diastemy, należy zgłosić się do lekarza na przegląd jamy ustnej, zgryzu, stanu dziąseł i uzębienia, a także przyczyn szczeliny miedzy zębami. Gdy lekarz podejmie decyzję o jej leczeniu i jest ona zgodna z decyzją rodziców i pacjenta, to leczenie dostosowane jest do jej rodzaju. Leczenie diastemy przeprowadza się za pomocą kilku metod i może wymagać konsultacji lekarza ortodonty, chirurga czy implantologa.
Najczęściej wystarcza aparat ortodontyczny (ruchomy lub stały). Czasami musi być jeszcze podcięte wędzidełko przed zdjęciem aparatu lub w trakcie leczenia. Długość takiego leczenia uzależniona jest od konkretnego przypadku i trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Szybszym sposobem leczenia diastemy jest założenie licówek, które nakleja się na przednie zęby. Mogą one być wykonane z porcelany lub kompozytu. Licówki kompozytowe najczęściej stosuje się przy niewielkiej diastemie, zaś przy nieco większej szczelinie licówki porcelanowe. Licówki porcelanowe nie wymagają zabiegu preparacji zębów.
Diastema powinna być zawsze zdiagnozowana, niezależnie od tego czy ktoś lubi swoją przerwę miedzy zębami i uważa ją wręcz za talizman szczęścia oraz towarzyskiego sukcesu, czy też jest dokładnie na odwrót, jest ona źródłem kompleksów i złego samopoczucia. Wiele przypadków, nie wymaga leczenia diastemy, gdyż po pojawieniu się wszystkich zębów stałych samoistnie zaniknie. W wielu jednak sytuacjach jest wskazany zabieg założenia licówek czy aparatu ortodontycznego. Dlatego bardzo ważne jest, aby każdą diastemę obejrzał lekarz stomatolog.